FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Etnografski muzej s dvije izložbe na gostovanjima u Švicarskoj i Njemačkoj

Autor: ;sdju;
ZAGREB, 27. lipnja 2005. (Hina) - Etnografski muzej s dvije izložbe"Paška čipka" i "Narodna medicina" uskoro će gostovati u Švicarskoj iNjemačkoj, priopćeno je danas iz tog zagrebačkog muzeja.
ZAGREB, 27. lipnja 2005. (Hina) - Etnografski muzej s dvije izložbe "Paška čipka" i "Narodna medicina" uskoro će gostovati u Švicarskoj i Njemačkoj, priopćeno je danas iz tog zagrebačkog muzeja.

Izložba "Paška čipka" bit će otvorena 29. lipnja u švicarskom gradu Appenzellu u "Museum Appenzell" i ostat će otvorena do rujna, dok će izložba "Narodna medicina" biti otvorena 30. lipnja u Frankische Schweiz Museumu u Tuchensfeldu u Bavarskoj i moći će se razgledati do kraja rujna.

Izložba "Paška čipka" održana je u Zagrebu 1995. i prvi je sustavni prikaz razvitka izradbe čipke na iglu u gradu Pagu.

Kako se ističe u priopćenju, eksponatima iz vlastitog fundusa izložba prati razvojni put čipke kao ukrasa na bijelim platnenim dijelovima ženske nošnje - košulji i pokrivaci (pokrivalu za glavu).

Početkom 20. stoljeća narodna nošnja izlazi iz svakidašnje upotrebe, ali osnivanjem Čipkarske škole u Pagu 1906. vještina i spretnost paških čipkarica iskorištena je za izradbu samostalnih čipkarskih predmeta kao ukrasa građanskih interijera - tabletići, stolnjaci, rupčići, vrpce za posteljinu ili ukrasa na odjeći.

Zahvaljujući Školi nastavljena je čipkarska tradicija u Pagu koja je prisutna i danas jer je 1994. pokrenut jednogodišnji Čipkarski tečaj koji okuplja žene različite dobi koje nastavljaju stoljetnu tradiciju jedinstvenog paškog čipkarstva, podsjeća se u priopćenju.

Izložba je gostovala u zemlji i inozemstvu, a autorice su izložbe i teksta Nerina Eckhel i Vesna Zorić, a likovnog postava Nenad Fabijanić i Nikolina Jelavić Mitrović.

Izložba "Narodna medicina" bila je otvorena u Zagrebu od listopada 2001. do rujna 2002.

Riječ je o izložbi koja prati različite tradicijske postupke liječenja karakteristične za Hrvatsku u 19. i početkom 20. stoljeća. Te su koncepcije liječenja bile uobičajene i u drugim dijelovima Europe, a mnoge su zadržane do danas, kaže se u priopćenju.

Izložba je 2002. dobila priznanje "Pavao Ritter Vitezović" koje dodjeljuje Hrvatsko muzejsko društvo za zasluge u muzejskoj djelatnosti.

Autorice su izložbe Mirjana Randic i Aida Brenko.

(Hina) xsdju/pp yaz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙