Strategijom treba omogućiti rast proizvodnje i stvaranje ekološkoga, socijalnoga i tržišnoga gospodarstva, umjesto, kako je rekao, prevladavajuće trgovačko-špekulantske ekonomije, koja ide na ruku uvoznim lobijima.
"Ukupan javni dug države je 115 milijarda kuna, u Hrvatskoj je 308.000 nezaposlenih, gotovo 20.000 blokiranih poduzeća, u kojima radi 35.000 radnika, a čak 400.000 radnika u Hrvatskoj radi na crno. Ti loši pokazatelji mogu uskoro biti i gori i zato Sindikat zahtijeva jači nadzor i kazne za one koji stvaraju sivu ekonomiju, izradbu pravedna i poticajna gospodarskog sustava i ravnomjeran regionalni razvoj", kazao je Matijašević.
Istaknuo je kako zastrašuje podatak da je prihod po stanovniku u Zagrebu 33 puta veći nego u Vukovarsko-srijemskoj županiji te da se stanovništvo zbog toga preseljava u četiri velika grada - Zagreb, Rijeku, Split i Osijek - u kojima kako-tako mogu naći posao.
Predsjednik HUS-a posebno je kritizirao reformu mirovinskoga sustava, koja je, kaže, provedena pod snažnim utjecajem Svjetske banke, i prihvaćanje njihova standardnoga modela MMF-a. Istaknuo je kako je, primjerice u Njemačkoj, mirovinska reforma počela 1992., a završit će tek 2017. i ostvaruje se postupno. U nas, kazao je Matijašević, duži mirovniski staž znači nižu mirovinu, a posljedica sadašnjega mirovinskog sustava sve je veći jaz između primanja starih i novih umirovljenika.