"Sanaderova Vlada je zaštitu svojih očiju i ušiju od nezadovoljnih hrvatskih radnika i građana proglasila pitanjem od državnoga interesa i sigurnosne važnosti", ističe taj sindikat u današnjem priopćenju i dodaje da radnici poručuju da je sloboda javnog okupljanja temeljno građansko pravo, zaštićeno najvišim međunarodnim standardima ljudskih prava.
Okupljanje radnika pod prozorima Vlade i Sabora katkad je i jedini djelotvoran oblik borbe za ostvarivanje prava, što se vidjelo i u slučajevima brojnih radničkih "izaslanstava" koja su pohodila i nastanjivala Markov trg, a "životna drama" radnika "Sljemena", primjerice, ne bi dobila poželjan epilog da nije bilo prosvjeda na Markovu trgu, navodi PPDIV.
"No odmah nakon njihove maratonske borbe Vlada inicira zabranu", dodaje se u priopćenju uz tvrdnju da se na Markovu trgu nije dogodio nijedan za sigurnost prijeteći izgred, već mirni prosvjedi tijekom kojih građani izražavaju svoje nezadovoljstvo, kao što je i uobičajeno u demokratskim zemljama.
Sindikat PPDIV-a traži da se izmjene Zakona o javnom okupljanju umjesto prihvaćanja po hitnu postupku hitno povuku iz saborske procedure.
Premijer Ivo Sanader izjavio je prije dva dana da je odluka o zabrani javnog okupljanja pred Vladom i Saborom donesena "isključivo zbog sigurnosnih razloga", odnosno da je "nakon procjene sigurnosnih služba donesen zaključak da se broj štićenih objekata proširi i na Vladu i na Hrvatski sabor".