Država je odgovorna jer je donijela lošu regulativu koja je izazvala niz problema na tom području, kazao je predsjednik Mesić.
Ukidanjem društvenog vlasništva u problematičan odnos dovedeni su stanari i bivši vlasnici odnosno ljudi koji do tada nisu bili u sukobu, kazao je Mesić. "Ako je donesena odluka da se vlasnik može vratiti u svoj stan stanar je morao dobiti adekvatan stan s pravom otkupa. To bi bilo pravedno rješenje i u tom smislu se mora tražiti izlaz", smatra predsjednik.
Dodao je da su nedorečeni zakoni korišteni i kako bi se nekadašnji državni moćnici za mali novac dočepali vila koje su u najvećem broju također bile nacionalizirane.
Okrugli stol u organizaciji Hrvatskog helsinškog odbora (HHO) za ljudska prava okupio je stručnjake, nevladine aktiviste, ali i brojne zainteresirane građane.
Predsjednik HHO-a Žarko Puhovski naglasio je kako je najvažnije u rješavanju ovog problema pronaći izlaz koji će biti zadovoljavajući za sve strane. Podsjetio je da su osim osoba koje su nekada imale stanarsko pravo u cijeloj priči oštećeni i vlasnici kojima je imovina oduzeta.
Profesor s Fakulteta političkih znanosti Ivan Pađen kazao je da je glavni krivac za brojne slučajeve povrede prava stanara, ali i vlasnika nekvalitetan pravni poredak. "Hrvatska bi trebala iskoristiti zastoj u približavanju Europskoj uniji za normalizaciju pravnog poretka", kazao je Pađen dodajući da bi se takvim reformama riješio i niz drugih problema u sustavu.