FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Poreč: savjetovanje o međunarodnom humanitarnom pravu

Autor: ;dsil;
POREČ, 10. lipnja 2005. (Hina) - Savjetovanje pod nazivom "Međunarodnohumanitarno pravo i ljudska prava" na kojem sudjeluje 30-takpredstavnika Vlada i nacionalnih organizacija Crvenog križajugoistočne i srednje Europe, kao i predstavnika Međunarodneorganizacije Crvenog križa, započelo je danas u Poreču.
POREČ, 10. lipnja 2005. (Hina) - Savjetovanje pod nazivom "Međunarodno humanitarno pravo i ljudska prava" na kojem sudjeluje 30-tak predstavnika Vlada i nacionalnih organizacija Crvenog križa jugoistočne i srednje Europe, kao i predstavnika Međunarodne organizacije Crvenog križa, započelo je danas u Poreču.

Dvodnevni skup podijeljen je na tri teme - međunarodno humanitarno pravo i prisustvo i primjena u zakonodavnim sustavima zemalja jugoistočne Europe, pitanje tražitelja azila i rješenja ponuđena u zemljama jugoistočne Europe te suzbijanje trgovine ljudima u zemljama regije.

Na skupu uz predstavnike Hrvatske sudjeluju predstavnici Slovenije, Mađarske i Kosova, a predstavnici Srbije i Crne Gore potvrdili su dolazak.

Predsjednik Hrvatskog crvenog križa Jadranko Crnić izrazio je zadovoljstvo utjecajem Hrvatske u Međunarodnom crvenom križu, naglasivši da se ideje iz Hrvatske sve više prihvaćaju, a njezin je utjecaj mnogo veći nego što bi to broj stanovnika osiguravao.

Potpredsjednik Hrvatskog crvenog križa i potpredsjednik Hrvatskog sabora Mato Arlović ocijenio je skup kao dio procedure stvaranja ujednačene politike vezane uz azilante i migrante u svim zemljama Europe, a pod okriljem Crvenog križa.

Arlović je naveo da je Hrvatska ratificirala sve relevantne akte o tom pitanju ali ostaju problemi vezani uz njihovu provedbu te materijalno-financijski problemi.

Posebno je naglasio problem izgradnje centra za smještaj azilanata zbog protivljenja lokalnog stanovništva.

Po njegovim podacima, od srpnja prošle godine u Hrvatskoj je podneseno 195 zahtjeva za azilom. Od tih 195 tražitelja 60 posto je bilo bez dokumenata, a dvije trećine ih je ušlo u zemlju ilegalno.

Najviše tražitelja azila je iz Bangladeša, Indije, Turske te Srbije i Crne Gore. U Hrvatskoj su trenutačno smještena 24 azilanta.

(Hina) xdsil ymd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙