Američki predsjednik George W. Bush sastao se u Bijeloj kući s visokim predstavnikom EU za vanjsku politiku Javierom Solanom, predsjednikom Europske komisije Joseom Manuelom Barossom i luxemburškim premijerom Jeanom-Claudeom Junckerom, trenutnim predsjednikom Europskog vijeća.
Bush je na konferenciji za novinare nakon susreta istaknuo važnost partnerstva između SAD-a i EU "koje se temelji na zajedničkim vrijednostima i težnjama".
"Sjedinjene Države nastavljaju podržavati snažnu Europsku uniju kao partnera u širenju slobode i demokracije i sigurnosti i napretka diljem svijeta", rekao je Bush na konferenciji za novinare nakon susreta.
Susret na vrhu dolazi nakon što je Europska unija zapala u krizu pošto nije uspjela dogovoriti proračun, i pošto su Francuska i Nizozemska odbacile Europski ustav.
"Moja poruka ovim čelnicima i prijateljima bila je da mi želimo snažnu Europu kako bi mogli zajedno raditi na postizanju važnih ciljeva", rekao je Bush.
Bush i europski čelnici su razgovarali o Iraku, mirovnom procesu između Izraela i Palestinaca, nastojanju da se Iran odvrati od nuklearnog programa i jačanju demokracije na Bliskom istoku.
"Razgovarali smo o Ukrajini i Gruziji, kao i o Balkanu", rekao je Bush govoreći o potrebi za stalnom potporom demokraciji.
Juncker i Barroso su se pridružili Bushu ističući snažno partnerstvo Europske unije i SAD-a.
"Europska unija nije na koljenima", rekao je Juncker novinarima. On je kazao da Europa "igra ulogu koju ima na međunarodnoj sceni" ističući da su Sjedinjene Države najvažniji partner EU-a.
Napomenuvši da se neki u EU-u razilaze sa Sjedinjenim Državama oko Iraka on je naglasio da zajednička organizacija konferencije o Iraku u srijedu u Bruxellesu pokazuje da kada se radi o bitnim stvarima, napretku, slobodi i demokraciji "SAD i Europska unija usko surađuju i rade u istom smjeru".
Barosso je rekao da "Europska unija jeste i ostat će veoma snažan i pouzdan partner Sjedinjenih Država".
Govoreći o Iraku predsjednik Bush je kazao kako Sjedinjene Države neće popustiti "hladnokrvnim ubojicama" i kako će taj sukob dobiti.
"Dovršit ćemo misiju i svijet će biti bolji zbog toga", rekao je on.
Istraživanja javnoga mišljenja pokazuju sve veće nezadovoljstvo Amerikanaca ratnim naporima u Iraku gdje su SAD do sada izgubile više od 1.700 vojnika.
Bush je kazao kako je ključno za uspjeh misije u Iraku obučiti Iračane da sami brane svoju zemlju.
Govoreći o borbi protiv terorizma Bush je odbacio kritike da Sjedinjene Države zlostavljaju zatočenike osumnjičene teroriste koje drže u vojnoj bazi Gunatanamo Bay na Kubi. On je kazao da SAD poštuje ljudska prava zatočenika. "Pogledajte sve činjenice. To je sve što tražim", rekao je Bush.
On je napomenuo kako mnogi od osumnjičenika u Guantanamu nisu tradicionalni ratni zarobljenici. "Tako je temeljno pitanje s kojim se suočila naša vlada bilo što da učinite s ovim ljudima?" rekao je Bush. On je kazao kako su Sjedinjene Države rekle da se na njih ne odnosi Ženevska konvencija o zarobljenicima, ali da "će se prema njima ponašati u skladu s Konvencijom". Bush je rekao da je preko 200 zatočenika već pušteno u njihove zemlje i da treba rješavati i preostalih 500 koji su tamo.
Predsjednik Bush je također pozvao američki Senat da glasuje o imenovanju Johna Boltona za američkog veleposlanika pri Ujedinjenim narodima. Demokrati su taktikom odgađanja blokirali u Senatu glasovanje o Boltonu smatrajući tog oštrog diplomata preagresivnim i neprijateljski raspoloženim prema UN-u.