Upozoravajući da sudeći po aktualnim trendovima pregovori u okviru Svjetske trgovinske organizacije (WTO) o liberalizaciji trgovine neće donijeti veliku korist siromašnim zemljama, Oxfam je naglasio da bi dvije gospodarske supersile trebale do kraja godine usvojiti presude WTO-a kojim su njihove subvencije za šećer i pamuk proglašene nezakonitima.
"Aktualni prijedlozi u pregovorima imat će u mnogim slučajevima zanemariv učinak na sustav subvencioniranja proizvodnje i izvoza u bogatim zemljama", ustvrdila je organizacija u svom izvješću.
Utvrđivanjem roka do kraja srpnja članice WTO-a ubrzale su proces postizanja okvirnih dogovora u ključnim sektorima ciklusa pregovora, uključujući i poljoprivredu. EU je već pristao na ukidanje svih izravnih subvencija za poljoprivredne proizvode, pod uvjetom da to učine i ostale zemlje, ali nije odredio rok.
"Skorašnji rok za ukidanje izvoznih subvencija i vjerodostojno rješenje za krizu u sektoru šećera i pamuka bili bi važan signal da razvijene zemlje ozbiljno shvaćaju ciklus pregovora u Dohi", zaključio je Oxfam.
"Europa i SAD tvrde da su tijekom godina smanjile subvencije ali značajnog smanjenja zasad nije bilo, samo je preimenovana postojeća potpora", konstatirala je ta organizacija.
Po njezinim proračunima, i EU i SAD znatno su iznijele su u svojim priopćenjima WTO-u znatno manje procjene o svojim izvoznim subvencijama. Zahvaljujući njihovoj širokoj paleti, SAD može izvoziti pamuk i pšenicu po cijenama koje čine od 35 do 47 posto troškova domaće proizvodnje dok odgovarajuće vrijednosti za EU iznose 44 i 47 posto.
Razuman sporazum o trgovini poljoprivrednim proizvodima obuhvatio bi obvezu EU-a i SAD-a da će smanjiti svoje subvencije za poljoprivredu za 60 do 70 posto, konstatirao je Oxfam.