France Cukjati je izjavio da je referendum predložen u skladu sa zakonom, ali je pravna služba u parlamentu ocijenila da referendumsko pitanje nije dobro sastavljeno, pa će u srijedu zakon u treće čitanje.
Predlagači referenduma tražili su da se građani na referendumu očituju o tome žele li da Nadzorno vijeće na Slovenskoj radioteleviziji i dalje kontroliraju nevladini predstavnici iz različitih udruga ili da većinu njegovih članova predlažu vlada i parlament, kako je u predloženome zakonskom tekstu.
Dvije oporbene stranke lijevog centra, reagirajući na postupak Franca Cukjatija, nisu isključile mogućnost da do srijede ponovno podnesu prijedlog za referendum. U tom bi se slučaju zaustavio zakonodavni postupak.
Predstavnici Janšine vlade ocijenili su da je jedini razlog predlaganja referenduma "odugovlačenje" i da je poslovnu i programsku politiku na javnom radiju i televiziji potrebno "dovesti u red". Oporbeni socijaldemokrati (SD) izjavili su da je Cukjati, prema dosadašnjoj praksi, predlagačima referenduma morao dati rok kako bi preoblikovali referendumsko pitanje.
Međunarodne novinarske udruge ocijenile su da je novi zakon o Slovenskoj radioteleviziji "korak natrag" u odnosu prema sadašnjem rješenju i smanjuje autonomiju novinara, a znači i opasnost od većeg utjecaja politike na glavni informativni medij.