Slovenski premijer u svom je izlaganju parlamentarcima iz država članica zemalja NATO saveza, na plenarnom zasjedanju te organizacije u Ljubljani naglasio potporu svoje zemlje nastavku integracijskih procesa Europske unije i NATO saveza, a posebno podršku koju slovenska vlada daje Hrvatskoj kako bi postala članica Europske unije i NATO-a.
Odgovarajući na pitanje parlamentarca Aleksandrsa Kirsteinsa o tome kakvi su odnosi dviju država, posebno s obzirom na pitanje granice, Janša je rekao da "Slovenija i Hrvatska nikada do sada u svojoj povijesti nisu bile u ratu i nemaju nepodmirene povijesne račune. Među nama je bitno više pozitivnih stvari od onih koje nas dijele". Janša je dodao da otvorena pitanja proistječu iz vremena bivše SFRJ "kad granice nisu bile točno definirane na svim točkama", a granica na moru nije bila ni određena.
Slovenski premijer naglasio je da su Hrvatska i Slovenija prilikom osamostaljenja prihvatile stajalište da "republička granica postaje državnom".
Stanje na granici koje je postojalo u vrijeme kad su Slovenija i Hrvatska bile republike prešlo je 25. lipnja 1991. (s osamostaljenjem dviju država) u nadležnost država, pojasnio je slovenski premijer.
"Slovenija to poštuje, te isto traži od Hrvatske", rekao je Janša.
Po njegovim riječima, Slovenija pruža podršku Hrvatskoj u njenom nastojanju da uđe u Europsku uniju i NATO zbog stabilizacije cijele regije, ali i zbog toga jer ocjenjuje da će ulaskom Hrvatske u te integracije biti lakše rješavati otvorena pitanja "u istom vrijednosnom okviru".