Ministar financija Ivan Šuker prošloga je vikenda najavio da se razmišlja o ukidanju nulte stope PDV-a za organizirani dolazak stranih turista te da bi se umjesto nulte stope za to vjerojatno išlo na diferenciranu stopu, koja bi vrijedila od početka iduće godine.
Iz Hrvatske udruge hotelijera i restoratera (HUH) ističu da se niz godina zalažu za uvođenje stope PDV-a koja neće ugrožavati sposobnost hrvatskog hotelijerstva te će biti ujednačena sa stopama koje se primjenjuju u glavnim konkurentskim zemljama. To je, napominju, 6 do 8 posto za cijeli turizam.
Stoga drže da bi svaka odluka o ukidanju nulte stope PDV-a bez uvođenja selektivne stope, posebno kada je u tijeku ugovaranje poslova za 2006. s utvrđenim cijenama prema postojećim stopama PDV-a, hrvatski hotelski sektor dovela u gubitke i bezizlaznu ekonomsku situaciju.
Dodaju i da su još sredinom svibnja Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka uputili zamolbu za pojašnjenjem stavova oko ukidanja nulte stope PDV-a, ali im konkretan odgovor i prijedlog nije uručen.
Ističući da je nulta stopa PDV-a pomogla povratku organiziranog stranog turizma u Hrvatsku te oporavku turizma predsjednik Udruge hrvatskih putničkih agencija (UHPA) Ivan Pukšar ocjenjuje ipak da je njome, posebno zadnjih godina, napravljeno i dosta "nereda" na tržištu.
Pritom spominje veliku razliku u cijenama, odnosno svojevrsnu diskriminaciju domaćih i stranih individualnih turista u odnosu na tzv. organizirane strane goste, budući su domaći i strani individualci plaćali cijene sa PDV-om.
Smatra da bi ukidanje te nulte stope uz istodobno uvođenje nove diferencirane stope za cijeli turizam bilo pozitivno, jer bi se, osim pojednostavljenja poslovanja agencija i hotela, Hrvatska tako više približila svojim mediteranskim konkurentima.
Time bi se postiglo i izjednačenje gostiju sa sa svih tržišta (kaže: svaki je gost jednako vrijedan!), a smanjili bi se i administrativni poslovi te razna tumačenja primjene 0-te stope.
Diferencirana stopa bi se, drži, trebala kretati od 6 do 10 posto, te bi kao takva trebala vrijediti za sve usluge u turizmu, od posredovanja agencija, rent a cara, za izlete, transfere i slično, a ne samo za neki određeni segment turizma.
Svaka bi drugačija odluka, dodaje Pukšar, stvorila novi 'nered i kaos' u tumačenjima i zakomplicirala poslovanje, posebno agencijsko.
Naglašava i da je sada najvažnije da se odluka o tome donese 'po hitnom postupku', jer bude li se odugovlačilo do jeseni, kada će biti zaključena većina ugovora, nastat će novi problemi, ne samo za hrvatske turističke tvrtke nego i za inozemne partnere koji već dovršavaju brošure za 2006.