Glavne teme su "Esperanto - službeni jezik Europske unije" i "Politička misao u Hrvatskome zagorju: Od ilirizma do samostalne države".
Dr. Zlatko Hinšt, Vjekoslav Morankić, Zlatko Tišljar i podpredsjednik Hrvatskoga saveza za esperanto mr. Radenko Milošević govorili su o zamisli da esperanto bude službeni jezik u Europskoj uniji jer se njime, osim u literaturi, može služiti u političkom životu i svakodnevnoj komunikaciji. Time bi se, rečeno je, smanjili troškovi Europskog parlamenta s obzirom na to da svaki njegov član ima pravo na prevoditelja.
Nakon današnjega službenog dijela, Kongres završava izletom esperantista koji će obići kulturne i povijesne znamenitosti Hrvatskoga zagorja.
Esperantski pokret u Hrvatskoj osnovan je godine 1907. u Rijeci. Hrvatski savez za esperanto sastoji se od četiri državne organizacije: Hrvatskoga saveza slijepih esperantista, Hrvatske esperantske mladeži, Hrvatskoga društva željezničara i Hrvatskoga saveza za esperanto kao krovne udruge, s organizacijama u Rijeci, Splitu, Karlovcu, Varaždinu i Osijeku te dvjema u Zagrebu.