Na svečanosti održanoj u parku Instituta Koroman je rekao da će se to ostvariti odlučnim prodorom u nove djelatnosti izvan tradicionalnih okvira brodogradnje te promicanjem razvojno-tehnoloških djelatnosti širokoga spektra.
Brodarski institut službeno je osnovan 18. lipnja 1948. "Odlukom o osnivanju Brodarskoga naučnog instituta" koju je potpisao tadašnji jugoslavenski predsjednik Josip Broz Tito.
Nakon bogatoga, gotovo 60-godišnjega iskustva, danas je Brodarski institut, rekao je Koroman, jedinstvena hrvatska razvojno-tehnološka organizacija čija je misija povezivanje znanosti i gospodarstva.
Promjene koje su bile nužne nakon raspada bivše Jugoslavije preobrazile su Brodarski institut u naprednu razvojno-tehnološku organizaciju koja stvara, prenosi i primjenjuje znanja na inovativne proizvode i usluge, dodao je.
Na novim web stranicama Brodarskoga instituta koje su "lansirane" krajem travnja ove godine može se pročitati da Institut sudjeluje i u znanstvenim i istraživačko-razvojnim projektima iz programa HITRA (Program hrvatskoga inovacijskog tehnologijskog razvitka) pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa. Te projekte smatraju u Institutu značajnim jer osiguravaju sredstva za podršku istraživačko-razvojnih aktivnosti u stvaranju inovativnih proizvoda za hrvatsko gospodarstvo.
Osim toga, ističe se da je u znanstvenom i visoko-obrazovnom sustavu Hrvatske, u skladu sa svojim mogućnostima, Institut bio dosad, a u budućnosti će biti još i više, čvrst oslonac društva u stvaranju i usavršavanju kadrova koji će brojem i vrsnošću moći zadovoljavati potrebe Instituta i gospodarskih čimbenika diljem zemlje.
Nakon godinu dana "šutnje" uz Dan Instituta objavljen je i novi broj "Periskopa" - glasila Brodarskoga instituta. U njemu se, među ostalim, navodi da su početkom svibnja usuglašeni svi dokumenti vezani za dobivanje zajma Svjetske banke u sklopu STP-a (The Science and Technology Projecta) koji će u iznosu od četiri milijuna eura koristiti Brodarski institut, a službeno će korištenje tih sredstava početi sljedeće godine. Ističe se da je to rezulatat dvogodišnjih zahtjevnih priprema i podsjeća da je na početku toga procesa u konkurenciji bilo desetak hrvatskih instituta, zavoda i sličnih institucija od kojih su u konačnici ostali Brodarski institut i BICRO, a do kraja godine će se pregovarati još samo s nekim institutima, među kojima je i Institut Ruđer Bošković.