FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Globalna vojna potrošnja blizu najviše razine za vrijeme Hladnog rata - SIPRI

Autor: ;vmom;
STOCKHOLM, 7. lipnja 2005. (Hina/Dpa) - Globalna vojna potrošnja usvijetu lani se nastavila povećavati te je bila svega šest posto nižaod najviše razine zabilježene za vrijeme Hladnoga rata, objavio je uutorak Stockholmski međunarodni institut za mirovna istraživanja(SIPRI).
STOCKHOLM, 7. lipnja 2005. (Hina/Dpa) - Globalna vojna potrošnja u svijetu lani se nastavila povećavati te je bila svega šest posto niža od najviše razine zabilježene za vrijeme Hladnoga rata, objavio je u utorak Stockholmski međunarodni institut za mirovna istraživanja (SIPRI).

Prošle godine zemlje diljem svijeta utrošile su 1.035 milijardi američkih dolara na vojnu opremu i naoružanje, što je nešto manje od najviše razine potrošnje na vojsku za vrijeme Hladnog rata zabilježene 1987-88., kaže se u godišnjem izvješću toga instituta.

Potrošnja u SAD-u činila je gotovo polovinu ukupnog iznosa utrošenog u svijetu, zahvaljujući povećanim financiranjima za njegove vojne operacije u Afganistanu i Iraku. Dodatna sredstva koja je američka vojska dobila 2004. "premašila su ukupnu vojnu potrošnju Afrike, Latinske Amerike, Azije (bez Japana ali uključujući Kinu) i Bliskog istoka".

Južna Azija, gdje je Indija snažno povećala svoj vojni proračun, bila je regija u kojoj je vojna potrošnja prošle godine najviše porasla. Kineska potrošnja činila je više od četvrtine potrošnje u istočnoj Aziji. No, kako se navodi u izvješću SIPRI-a, potrošnja Kine usporila je rast u 2004. i u realnom je izrazu bila niža od njezine prosječne potrošnje za razdoblje od 1995-2003.

Alžir, Maroko i Južna Afrika nastavile su osuvremenjivati svoje oružane snage a činile su polovinu afričke vojne potrošnje.

No izvješće toga instituta ističe kako su Srednja Amerika i zapadna Europa bile jedine regije gdje je regionalna potrošnja za vojsku smanjena u 2004. Pet zemalja - SAD, Britanija, Francuska, Japan i Kina - činile su gotovo dvije trećine svjetske vojne potrošnje, pri čemu je samo udio SAD-a iznosio 47 posto ukupnog iznosa. Među ostalih četiri vodećih potrošača udio svakog od njih iznosio je po 4,5 posto.

Usporedbe radi, 144 zemalja u bazi podataka o vojnoj potrošnji instituta SIPRI zajedno su činile svega 18 posto globalne vojne potrošnje u prošloj godini. Ukupni prihodi od prodaje oružja od vodećih 100 svjetskih kompanija, ne uključujući Kinu, dosegnuli su iznos od 236 milijardi dolara.

Od 100 kompanija, 38 ih je sa sjedištem u SAD-u a jedna je kanadska, a one su činile 63,2 posto prihoda od prodaje oružja, kaže se u izvješću SIPRI-a. Na europske kompanije, njih 42, uključujući šest u Rusiji, otpadalo je 30,5 posto prihoda.

(Hina) xvmo ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙