Rice se u Washingtonu sastala s glavnom tužiteljicom Haškog suda (ICTY) Carlom del Ponte i njegovim predsjednikom Theodorom Meronom kao i predsjednikom i tužiteljem Ruandskog suda.
"Državna tajnica je ponovila našu snažnu potporu njihovom radu, naglasila da ćemo nastaviti podržavati njihov rad i pozvala ih da nastave svoj rad prema predviđenom rasporedu", rekao je novinarima glasnogovornik State Departmenta Sean McCormack.
Napominjući kako je u posljednje vrijeme niz optuženika doveden pred Haški sud, a potraga za preostalim optuženicima koji su još na slobodi će se nastaviti, McCormack je rekao da je Rice potaknula Sud da nastavi svoj rad.
"Ona je naglasila značaj onoga što rade kako bi oni koji su odgovorni za zločine odgovarali za svoje zločine i također istaknula da je važno da se ti ljudi suoče s pravdom na javnom forumu kao dio procesa rješavanja suprotnosti i napetosti koje su postojale na ova dva područja", rekao je glasnogovornik.
McCormack je kazao kako je tijekom susreta bilo govora i o tri glavna odbjegla optuženika koji još trebaju biti izručeni Haškom sudu.
ICTY inzistira da se pred Sudom u Den Haagu pojave optuženici Radovan Karadžić, Ratko Mladić i Ante Gotovina koji se još uvijek nalaze na slobodi.
McCormack je podsjetio da je američki podtajnik Nicholas Burns, koji je nedavno posjetio regiju, ocijenio da srbijanska vlada ima ozbiljne namjere locirati preostale bjegunce i izručiti ih ICTY-ju, posebice Ratka Mladića.
Burns je nakon nedavnog posjeta BiH, Srbiji i Crnoj Gori i Kosovu naglasio nužnost hvatanja Radovana Karadžića, Ratka Mladića kao i Ante Gotovine i njihovog pojavljivanja pred Haškim sudom. Dok se Gotovina ne nađe pred Haškim sudom, rekao je Burns, Sjedinjene Države neće dati potporu Hrvatskoj za ulazak u NATO. SAD, također je istaknuo, podržavaju Europsku uniju koja to isto traži kako bi mogla početi pregovore s Hrvatskom o učlanjenju.