Obraćajući se članovima Vijeća sigurnosti UN-a, Del Ponte je podsjetila da je Hrvatska u travnju predstavila Akcijski plan s ciljem lociranja generala Gotovine, te je ocijenila da bi "daljnji ozbiljni napredak u provedbi plana trebao dovesti do Gotovine".
"Premijer (Ivo) Sanader uvjerio me u svoju osobnu predanost u tom pogledu. Ipak, još će nekoliko mjeseci biti potrebno da se utvrdi da li hrvatske vlasti ovaj puta čine sve što mogu kako bi uhitile i prebacile Gotovinu. Ali, dok Gotovina ne bude u Den Haagu ili dok Hrvatska ne bude precizno locirala tog bjegunca, nemoguće je reći da Hrvatska u potpunosti surađuje s ICTY-jem", rekla je Del Ponte.
Del Ponte je kazala kako napori vlasti, učinjeni u prvoj polovici godine, nisu bili "ni proaktivni ni fokusirani", a u nekoliko slučajeva manipulirano je osjetljivim informacijama radi ometanja istrage protiv Gotovine i njegove mreže.
Po njezinim riječima, također je provođena i kampanja u medijima, ponekad temeljena na povjerljivim dokumentima koji su 'iscurili' u medije, čiji je cilj bila diskreditacija Suda ili njegovih partnera u Zagrebu.
"To pokazuje da Gotovina još može računati na aktivnu mrežu pomoći, uključivši unutar državnih institucija", rekla je Del Ponte.