Ona i njezina znanstvena ekipa su iskoristili sjeme pronađeno na arheološkom nalazištu u Masadi, pustinjskoj utvrdi u kojoj su pred Rimljanima odolijevali židovski pobunjenici 73. godine nove ere, izabravši kolektivno samoubojstvo umjesto predaje rimskim legijama.
Sallon tvrdi da se radi o najstarijem sjemenju na svijetu koje je ponovo niknulo. Prije toga je u Kini uzgojen lotus od sjemenja starog 1200 godina, dodala je Sallon.
Palma, prozvana Metuzalem, prema biblijskom liku iz Knjige Postanka za kojeg se vjeruje da je živio 969 godina, sada je visine od oko 40 centimetara. Sallon i njezini kolege su lišće palme poslali na DNK analizu kako bi utvrdili ljekovita svojstva koja su nestala u sadašnjim, kultiviranim vrstama. Palme koje se sada uzgajaju u Izraelu su iz Kalifornije, od vrste koja izvorno potječe iz Iraka. Judejska datulja bi mogla imati sasvim različita svojstva.
"Datulje su se u prošlosti koristile u ljekovite svrhe, za infekcije, tumore...i mislimo da bi se pradavne metode liječenja mogle pokazati medicinom budućnosti", kazala je Sollan.
Ukoliko drvo datulje preživi, trebat će 30 godina da rodi plod, uz uvjet da se radi o ženskoj biljci.