U 'briefing' materijalu zaključuje se da američka vojska nije odgovarajuće pripremljena za, kako se navodi u memorandumu, "dugotrajnu i skupu" poslijeratnu okupaciju Iraka, piše list Washington Post u nedjeljnom izdanju.
"Ne slažemo se s karakterom (Blairova memoranduma). Postoje značajni poslijeratni planovi", izjavio je glasnogovornik Bijele kuće David Almacy.
"Što je još važnije, memorandum je izrađen osam mjeseci prije početka rata - postoje značajni poslijeratni planovi u proteklom vremenu", dodao je.
Memorandum pokazuje da najviši britanski dužnosnici smatraju da je za administraciju američkog predsjednika Georga W. Busha rat u Iraku bio neizbježan, ali i tvrde da je "premalo promišljala o posljedicama i kako se s njima nositi".
Blairov kabinet je 21. lipnja 2002. objavio memorandum na osam stranica, kao pripremu premijera za sastanak s članovima svoga vijeća za nacionalnu sigurnost dva dana potom na Downing Streetu.
"Poslijeratna okupacija Iraka može dovesti do dugotrajnih i skupih napora za naciju", stoji u tom memorandumu.
"Kako je očito, planovi američke vojske su zapravo nijemi u ovom trenutku. Washington bi u nama mogao tražiti da podijelimo jednaki dio tereta", kaže se u memorandumu, po pisanju Washington Posta.
"Neke stvari za koje smo se pripremali nisu se dogodile, kao, primjerice, veliki izbjeglički valovi koji traže humanitarnu pomoć. I druge stvari koje nismo očekivali, kao što je veliki broj režimskih elemenata koji su pobjegli s bojišnice kako bi se poslije vratili", kazao je glasnogovornik Bijele kuće.