Bush je to najavio na zajedničkoj konferenciji za novinare s britanskim premijerom Tonyjem Blairom koji pomoć Africi namjerava učiniti središnjom temom summita skupine G8 najrazvijenijih zemalja u srpnju u Gleneaglesu u Škotskoj.
Bush je kazao kako se suglasio s Blairom da visokozadužene afričke zemlje "koje su na putu reformi ne bi trebale biti opterećene planinama dugova".
"Naše zemlje razvijaju prijedlog za G8 koji će ukloniti 100 posto toga duga", rekao je Bush.
Blair, koji poziva na oprost svih dugova siromašnim zemljama Afrike, je rekao: "Mislim da smo na dobrom putu" da se postigne sporazum.
Bush je također najavio da će Sjedinjene Države osigurati približno 674 milijuna dolara dodatne pomoći kao odgovor na humanitarne krize u Africi.
Od tih sredstava 414 milijuna dolara će biti odvojeno za sprječavanje krize gladi na Rogu Afrike.
Bush i Blair nisu ulazili u pojedinosti plana za ukidanje dugova osim što su rekli da bi uključivao dodatna sredstva koja bi na minimum svele posljedice oprosta na Svjetsku banku i Afričku razvojnu banku.
Dva čelnika su, međutim, rekli da je oprost usmjeren samo na one zemlje koje se budu reformirale i borile protiv korupcije.
"Imamo fantastičnu mogućnost, pod pretpostavkom da zemlje u Africi donesu prave odluke. Nitko ne želi davati novac korumpiranoj zemlji gdje čelnici uzimaju novac i stavljaju ga u svoje džepove", rekao je Bush.
Blair ipak nije uspio pridobiti Busha za svoj prijedlog da se Africi osigura do 50 milijardi dolara godišnje obećanjem dugoročne pomoći koje bi omogućilo afričkim zemljama da dođu do sredstava na međunarodnom tržištu novca.
Britanski premijer također nije dobio ustupke od Busha za svoja nastojanja da se smanji emisija stakleničkih plinova koju se smatra odgovornom za globalno zatopljavanje.
"Glede klimatskih promjena, uvijek sam govorio da je to dugoročno pitanje kojim se treba pozabaviti", rekao je Bush.
"Želimo saznati više o tome", rekao je Bush koji se protivi sporazumu iz Kyota kojim se želi smanjiti emisija plinova. Sporazum je ratificiralo 140 zemalja, ali ne i SAD.
Bush i Blair su jedinstveno odbacili memorandum iz 2002. koji je premijeru uputio britanski obavještajni dužnosnik sugerirajući da su Washington i London prilagodili obavještajne podatke kako bi opravdali napad na Irak osam mjeseci prije invazije.
"Ništa nije dalje od istine", rekao je Bush. "Ni jedan od nas nije želio upotrijebiti vojsku. To je bila naša posljednja opcija".
"Ne, činjenice nisu uopće bile prilogođavane ni u kojem obliku", rekao je Blair napominjući da je memorandum napisan prije nego su SAD i Velika Britanija otišle u Ujedinjene narode tražeći potporu za akciju protiv Saddama Husseina.
Bush i Blair su razgovarali i o borbi protiv terorizma, suradnji u stabilizaciji i demokratizaciji Iraka i Afganistana, širenju demokracije na Bliskom istoku te sprječavanju širenja oružja masovnog uništavanja.
Glede Iraka Bush je rekao kako dvije zemlje imaju jasnu strategiju. "Obučavamo iračke snage kako bi se one mogle boriti s neprijateljem i braniti svoju zemlju. A tada će se naši vojnici vratiti kući", rekao je Bush.
Bush je kazao kako su SAD i Europska unija odlučne nastaviti suradnju na rješavanju globalnih izazova.
"Premijer i ja vjerujemo da je snažna Europa koja djeluje partnerski sa Sjedinjenim Državama važna za svjetski mir", rekao je Bush.