Izvješće o radu, pred izaslanicima ogranaka iz svih krajeva Hrvatske, podnio je predsjednik Udruge Zvonko Milas, podsjetivši da je Udruga osnovana prije 12 godina i jedna je od najstarijih proisteklih iz Domovinskog rata.
"Proveli smo sve što smo zacrtali u programu rada. Osnovna nam je zadaća bila pomagati u rješavanju statusnih pitanja branitelja, a osim uobičajenih aktivnosti na kulturnom-zabavnom i sportskom planu, izdvojio bih aktivnosti na prikupljanju dokumentacije za monografiju o Zboru narodne garde. Napisani su testovi i recenzije za knjigu koju planiramo izdati, što ovisi o financijskim mogućnostima", rekao je Zvonko Milas.
Govoreći o novom Zakonu o pravima hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji, u čijem su stvaranju i sami sudjelovali, istaknuo je da je i ta udruga dala više primjedaba na neke članke Zakona, a posebice na članak koji definira status hrvatskog dragovoljca i kaže da je dragovoljac Domovinskog rata onaj branitelj koji je sudjelovao u obrani suvereniteta Hrvatske najmanje 100 dana od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992.
"Mislimo da se status dragovoljca ne može mjeriti danima provedenim na ratištu, nego činom dragovoljnog pristupa, a prava koja proistječu iz tog čina mogu se mjeriti vremenom provedenim na ratištu", rekao je Zvonko Milas.
Uz primjedbu da se Udruga kao nepolitička organizacija ne želi miješati u političke odluke, spomenuo je i pitanje ulaska Hrvatske u Europsku uniju. "Hrvatska je dio Europe i bit će njezin punopravni član, ali hrvatski branitelji ne smiju biti paravan za ulazak u Europu. Zato ne možemo poduprijeti odluku koja će naše branitelje voditi na sud u Haag kao ratne zločince", istaknuo je Milas.