FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Jedni za premještanje Zida boli, drugi protiv

Autor: ;gkat;
ZAGREB, 6. lipnja 2005. (Hina) - Predsjednik Saveza udruga obiteljizatočenih i nestalih branitelja Ivan Pšenica u ponedjeljak je izjavioda se Savez slaže da se Zid boli u Selskoj ulici premjesti u kriptu nagroblju Mirogoju, dok se deset udruga Domovinskog rata i članoviInicijativnog odbora za izgradnju spomenika 1993. usprotivilo rušenjuZida boli.
ZAGREB, 6. lipnja 2005. (Hina) - Predsjednik Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih branitelja Ivan Pšenica u ponedjeljak je izjavio da se Savez slaže da se Zid boli u Selskoj ulici premjesti u kriptu na groblju Mirogoju, dok se deset udruga Domovinskog rata i članovi Inicijativnog odbora za izgradnju spomenika 1993. usprotivilo rušenju Zida boli.

Pšenica je na konferenciji za novinare rekao da "iza premještaja Zida boli ne stoje strukture grada Zagreba, niti svojevoljne odluke pojedinaca" te da se "Zid premješta na inicijativu onih koji su ga gradili - roditelja i članova obitelji žrtava Domovinskog rata".

Dodao je da se Savez protivi uporabi Zida i žrtava rata u političke svrhe i osobne ambicije.

Predsjednik Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Pšenica potvrdio je kako je točno da je (predsjednica Apela) Zdenka Farkaš idejni začetnik gradnje Zida boli, no ustvrdio je da ona "manipulira šačicom ljudi koji ne razumiju da nitko nije ni vlasnik, ni 'autor' Zida".

Pšenica je napomenuo da će, ne riješi li se taj prijepor po poptpisanim dogovorima, biti prisiljeni okupiti članove obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja, doći u Selsku i na kraju, ako je nužno, sami prenijeti Zid na Mirogoj".

Dodao je da za cijeli postupak premještaja Zida boli postoji dokumentacija, koju je novinarima razdijelio brigadir Miodrag Demo, predsjednik Povjerenstva za trajno zbrinjavanje Glasa hrvatske žrtve - Zida boli i voditelj Odjela za branitelje i udruge branitelja iz Domovinskog rata zagrebačkog Gradskog ureda za zdravstvo, rad i socijalnu skrb.

U toj dokumentaciji stoji kako su Ugovor o premještanju potpisali 2003. predsjednici šest stradalničkih udruga.

Pšenica je rekao da obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja podupiru premještaj Zida boli sa Selske ceste na Mirogoj jer žele da imena njihovih najmilijih budu trajno upisana i sačuvana, da imaju mjesto gdje će zapaliti svijeće te da je lokacija u Selskoj neprikladna.

Hrvatska još traži istinu o sudbini 1158 zatočenih i nestalih branitelja i civila, rekao je Pšenica, dodavši da su u Zid boli ugrađene cigle s imenima 13.600 hrvatskih žrtava Domovinskog rata.

Na konferenciji za novinare Savez udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja u premještanju Zida boli na Mirogoj poduprli su i predstavnici Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata Hrvatske, Hrvatske zajednice udruga roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata, Udruge udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata grada Zagreba i Zagrebačke županije, Udruga roditelja i obitelji zarobljenih i nasilno odvedenih hrvatskih branitelja "Vukovarske majke" i Udruge obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja "Hrvatski feniks".

U priopćenju deset udruga Domovinskog rata, ratne dopisnice Radio Vukovara 1991. Alemke Mirković i članova Inicijativnog odbora za izgradnju spomenika 1993. , koji su se usprotivili rušenju Zida boli, ističe se da nikad ni na koji način nisu dali suglasnost za taj, kako su naveli, "barbarski čin", te pozvali javnost da ih podupre u nastojanjima da se očuva taj spomenik-simbol.

Također su ocijenili kako je "rušenje Zida boli čin nasilja koji se ničim ne može opravdati i ustrajat ćemo u svojim nastojanjima bez obzira na sve pokušaje prizemnih manipulacija".

Izrazili su solidarnost s voditeljicom Centra "Apel" Zdenkom Farkaš koja je, kako su naveli, "časno i s osjećajem građanske obveze branila i brani njihovo zajedničko stajalište očuvanja i zaštite toga jedinstvenog spomenika".

Udruge su pozvale kipara Dušana Džamonju, autora mogućega budućeg spomenika na Mirogoju, da se "javno ogradi od sramotna rušenja Zida boli (u Selskoj ulici) i odbije započetu gradnju spomenika na zagrebačkom groblju Mirogoju".

Također predsjednici Udruge hrvatskih liječnika dragovoljaca Domovinskog rata, Bedema ljubavi, Bedema ljubavi iz Siska, Udruge udovica hrvatskih branitelja, Udruge hrvatskih branitelja "Podravke", Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata, HVIDRA-e Zagreb, Hrvatske pozadinske fronte, Društva hrvatskih intelektualki i Udruge Nezavisni dragovoljci hrvatski u priopćenju su naglasili kako su "zgroženi posljedicama rušenja spomenika 'Glas hrvatske žrtve' na Selskoj cesti u Zagrebu" te da reagiraju jer su "svjesni njegove kulturno-povijesne vrijednosti i odgovornosti prema svim poginulim, ubijenim i nestalim u Domovinskom ratu".

Predsjednica "Apela" Zdenka Farkaš izjavila je da je u ponedjeljak ujutro u zagrebačkom Gradskom poglavarstvu predala zamolbu za prijam kod gradonačelnice Vlaste Pavić.

"Očekujem da će me gradonačelnica što prije primiti kako bih od nje zatražila da spriječi kulturocid", rekla je Farkaš naglasivši da je "Zid boli autentičan spomenik iz Domovinskog rata i u njegovo rješavanje se treba uključiti struka".

Na pitanje novinara je li potpisala dokument kojim odobrava premještaj Zida boli na Mirogoj, rekla je da ne zna o kojem je dokumentu riječ dok ga ne vidi, ali da nikad ne bi potpisala da se Zid boli uništi i zabetonira.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙