Dnjestar, teritorij ne kojem se govori ruski, odcijepio se od Moldavije, koja pripada rumunjskom govornom području, 1990. godine a dvije su strane vodile kratak rat 1992. godine.
Rusija je dugo vremena davala prešutnu potporu de facto neovisnosti Dnjestra i zadržala oko 1200 vojnika u regiji radi nadzora oko 20.000 tona sovjetskog oružja i streljiva.
"Ruska federacija do kraja 2005. treba dovršiti povlačenje svog vojnog kontingenta i oružja iz dnjestarske regije", kaže se u izjavi koju je prihvatilo 96 od 101 zastupnika moldavskog parlamenta. Petorica zastupnika bila su odsutna.
Predsjednik odbora za vanjske poslova u donjem domu ruskog parlamenta, Konstantin Kosachev, izjavio je da glasovanje moldavskog parlamenta neće ništa postići.
"To je pokušaj da se nametne novi plan koji je potpuno prihvatljiv jednoj strani i apsolutno neprihvatljiv drugoj strani, rekao je Konstantin Kosachev na ruskoj televiziji.
Moldavski predsjednik Vladimir Voronjin, koji želi Moldaviju izvući iz sfere utjecaja Moskve i priključiti europskoj matici, zatražio je od Europske unije da pomogne okončati 15-godišnju pat-poziciju.
Tijekom posjeta Bruxellesu Voronjin je od EU-a zatražio da pomogne u nadzoru 450 kilometara duge granice Dnjestra s Ukrajinom, koju on smatra područjem krijumčara i trgovaca oružjem.
Moldavski parlament je također podržao mirovni plan ukrajinskog predsjednika Viktora Juščenka po kojem bi Dnjestar dobio autonomiju unutar Moldavije a međunarodni promatrači bi nadzirali opće izbore u Dnjestru ove godine.
Dnjestarske vlasti su prethodno tražile ravnopravnu uniju s Moldavijom.