Govoreći o ekološkom ovčarstvu i projektu Eko-janje iz programa HITRA Ministarstva znanosti, voditelj projekta Miljenko Šimpraga istaknuo je kako projekt traje već godinu i pol.
Cilj mu je potaknuti razvoj ekološkog ovčarstva te stvoriti proizvode koji će biti prepoznatljivi kako na domaćem tako i na inozemnim tržištima. Riječ je o proizvodima poput eko janjetine, autohtonih sireva te proizvodima od vune i kože ovaca.
Projektom se, kako je rečeno, želi potaknuti konkurentno ovčarstvo koje se zasniva na privatnom vlasništvu povezanom s trgovinom, prerađivačkom industrijom i turizmom.
Uzgojni cilj najvećeg dijela ovčartske proizvodnje u Hrvatskoj sada je proizvodnja mesa. Osim genetske osnove na kvalitetu mesa znatno utječe način držanja i hranidba ovaca koji su različiti za različita uzgojna područja. Istraživanja su provedena na tri obiteljska gospodarstva u tri uzgojna područja po principima ekološke proizvodnje.
Zaključak i cilj istraživanja je proizvodnja janjećeg mesa koje po svojoj kvaliteti i načinu proizvodnje, rečeno je, zasluženo nosi znak hrvatskog ekološkog proizvoda.
Prvi takav znak ekološkog proizvoda Hrvatske za janjeće meso dobila je Poljoprivredna zadruga Cres, a najavljeno je da će takav znak do kraja ove godine dobiti proizvodi sa još sedam farmi.
(Hina) xtp ydb