"Ključni čimbenici koji utječu na početak pregovora sada više nisu vezani samo na stajalište haškog tužiteljstva nego u velikoj mjeri na stanje oko ratifikacije ustava. To je nova činjenica s kojom treba računati", rekao je Janša u srijedu za slovensku agenciju STA u Luxemburgu, gdje je s luksemburškim premijerom i predsjedavajućim EU-a Jean-Claudeom Junkerom razgovarao o pripremama za susret na vrhu EU-a idućeg tjedna.
Janša je objasnio da njegova vlada i dalje podržava što skoriji početak pregovora EU-a i Hrvatske uz realnu procjenu suradnje Zagreba i Haškog suda, no da situacija nakon referenduma o europskom ustavu u Francuskoj i Nizozemskoj donosi novu situaciju i da je to "činjenica s kojom treba računati".
Prema Janšinoj ocjeni na summitu Europske unije idućeg tjedna dominirat će pitanje situacije u kojoj se EU našla nakon referenduma u Francuskoj i Nizozemskoj i početka pregovora s Turskom koji je određen za listopad.
Usto Janša podsjeća da ustavna blokada na ustavnoj razini blokira širenje jer ugovor EU-a iz Nice ne predviđa mehanizme za djelovanje europskih institucija u slučaju širenja EU-a na više od 27 članica. S druge strane, ocijenio je slovenski premijer, EU bi početak pregovora s Hrvatskom mogao upotrijebiti kao dokaz da unatoč ustavnim dilemama ostaje njegova obveza o europskoj perspektivi država zapadnog Balkana i da institucije EU-a i dalje djeluju.