Do podneva je euro ojačao gotovo 0,3 posto prema dolaru, na 1,2308 dolara. Dobio je na vrijednosti i u odnosu na jen, pa stoji 131,23 jena.
Ranije tijekom dana euro je potonuo na svega 130,81 jen, pošto je Trichet u raspravi središnjih bankara na konferenciji u Pekingu izjavio da će ECB učiniti sve što može kako bi ojačao povjerenje potrošača i poduzetnika.
To je potaknulo špekulacije o snižavanju kamatnih stopa u usporenom gospodarstvu eurozone, posebno nakon što je glavni ekonomist Banke Otmar Issing u ponedjeljak rekao da se ne može isključiti rezanje kamatnih stopa.
No, Trichet je u intervjuu za Reuters u utorak izjavio da se ne priprema za snižavanje kamatnih stopa, što je pomoglo da euro nadoknadi dio gubitaka.
"Euro bilježi privremeni oporavak budući Trichet nije otvorio vrata daljnjem smanjenju kamatnih stopa. No, Issingove izjave još se smatraju prvim korakom ECB-a u tome smjeru", rekao je Johan Javeus, valutni strateg pri SEB-u. "Ako očekivanja o smanjivanju kamatnih stopa ojačaju na tržištu, to bi moglo pritisnuti euro".
I dok zabrinutosti oko kamatnih stopa u eurozoni pritišću euro, ulagači oklijevaju i s kupovinama dolara nakon prošlotjednog iznenađujuće slabog pokazatelja američke zaposlenosti u svibnju. Raspoloženje prema dolaru pokvarile su i izjave predsjednika američke središnje banke Alana Greenspana da je teško reći zašto su dugoročne kamatne stope u svijetu niske.
Dolar je tako oslabio 0,4 posto prema jenu, na 106,62 jena. Britanska funta je istodobno poskupjela 0,6 posto na 1,8315 dolara. Švicarski franak poskupio je 0,3 posto, na 1,2432 franaka za dolar.