Do podneva je euro oslabio na 1,2522 dolara. Oslabio je i 0,5 posto u odnosu na jen, te iznosi 135,08 jena. Slabu izvedbu imao je i prema švicarskom franku i britanskoj funti. Tako stoji 1,5457 franaka, dok se funtom trguje po 0,6862 eura.
U nedjelju je 55 posto francuskih glasača kazalo 'ne' europskom ustavu. I dok ne se očekuje da će takav rezultat glasovanja ugroziti monetarnu uniju kroz narušavanje tečaja eura, analitičari ističu da se postavlja pitanje podrške javnosti EU i njezinoj budućoj integraciji.
"Vidimo oprezno korigiranje tečaja eura. Očekivalo se da će Francuzi odbaciti ustav ali visok postotak negativnih glasova izazvat će krizu vlade u Francuskoj", izjavio je Armin Mekelburg, strateg pri Hypovereinsbanku.
Budući su tržišta u Londonu i New Yorku zatvorena zbog praznika, potpuni negativni učinak francuskog referenduma osjetit će se tek u utorak.
Tečaj dolara, pak, ojačao je i prema ostalim važnijim međunarodnim valutama budući da su kamatne stope na dolar atraktivnije u odnosu na ostale, što je od početka godine počelo privlačiti veći kapital u američku imovinu. Tako je u ponedjeljak dolar ojačao na 107,9 jena. U odnosu na švicarski franak poskupio je na 1,2342 franka. Britanska funta pojeftinila je na 1,8242 dolara.
Istodobno, turska je lira blago porasla, budući da ulagači crpe utjehu iz izjave predsjednika EK Josea Manuela Barrosa da francusko 'ne' neće spriječiti početak pregovora te zemlje s EU u listopadu.