Opeke s imenima zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja i civila složene su na palete s namjerom da se odvezu na Mirogoj, a predstavnici udruga su ih vraćali, gradeći ponovno Zid boli na mjestu na kojem je i bio.
Predsjednica Centra "Apel" Zdenka Farkaš ocijenila je premještanje Zida boli političkim i humanitarnim terorizmom. "Zid boli počeli smo graditi 1993. potaknuti tragedijom i agresijom na Hrvatsku, i kao apel za humanost i ljudska prava upućen međunarodnoj zajednici i svima u Hrvatskoj", rekla je.
Podsjetila je da im je prošlog tjedna i predsjednik Republike Stjepan Mesić izrazio potporu kako "cigle ne bi završile u zemlji". "To je zatiranje ljudskih prava i građanskih inicijativa u Hrvatskoj i tražimo da se u rješavanje tog pitanja uključi i predsjednik Vlade Ivo Sanader i resorna ministarstva, da se zajednički spomenik hrvatskim braniteljima i civilima ne seli na Mirogoj, nego da dobije primjerenije mjesto i tretman", dodala je.
Osim Centra "Apel", premještanju Zida boli protive se u Selskoj cesti i predstavnici Zajednice udruga udovica hrvatskih branitelja i zagrebačke HVIDR-e.
Ministrica pravosuđa i predsjednica DC-a Vesna Škare Ožbolt rekla je da je Zid boli jedini spomenik iz Domovinskog rata koji je spontano nastao. Premještati Zid na Mirogoj i stavljati opeke u grob potpuno je neprimjereno, rekla je Vesna Škare Ožbolt.
"Tražili smo način na koji bismo trajno konzervirali Zid i nađeno je rješenje da to bude na Trgu pravde kao simbol nikad izvršene pravde, no Zid se sada miče usprkos volji udruga koje su ga podigle. Ponuđeno je i rješenje da se Zid premjesti na Mirogoj, no udruge ga nisu prihvatile, a ni građani, pa nije jasno zašto se na tome inzistira. Cigle ne mogu završiti u grobu jer tamo ne pripadaju i moraju ostati kao trajni simbol sjećanja", istaknula je ministrica.
Zamjenik načelnika zagrebačke Policijske uprave Dubravko Novak rekao je novinarima da policija održava javni red i mir i da je stanje normalno, te zasad nema potrebe za dodatnim postupcima. Dodao je da su policiju vjerojatno pozvali izvođači radova jer ih se ometalo u preseljenju Zida boli. Po njegovim spoznajama, postoji sporazum udruga iz Domovinskog rata i Grada da se to učini.
Predsjednik Republike Stjepan Mesić izjavio je u subotu kako smatra da za Zid treba naći trajno rješenje. "Ja ću opet reći nešto zbog čega će me neki kritizirati. Smatram da taj zid ne može beskrajno ostati na ulici i da se za njega treba naći trajno rješenje", rekao je Mesić novinarima nakon sudjelovanja u radu Foruma njemačke zaklade Bertelsmann o perspektivama zemalja europskog jugoistoka na putu u EU.
"Na svakoj cigli u tom zidu piše ime i on je u vrijeme rata imao svoju funkciju jer je značio poruku da se zaustavi rat, ali je tu ulogu ispunio", rekao je Mesić.
Predložio je da se cigle s imenima ljudi koji su, kako je rekao, "obranili Hrvatsku" ugrade u trajni spomenik žrtvama rata, po uzoru na američki spomenik holokaustu kako bi se svake pojedine žrtve mogli sjećati svakodnevno, ali na prikladniji način.