FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Predstavljena knjiga Bože Žepića "Pat u Bosni i Hercegovini"

Autor: ;macu;
ZAGREB, 6. lipnja 2005. (Hina) - Nova međunarodna konferencija o Bosnii Hercegovini pod vodstvom međunarodne zajednice jedino je rješenje dase iziđe iz pat-pozicije u kojoj se nalazi BiH i u kojoj nitko ne vučebitne poteze, izjavio je danas mostarski sveučilišni profesor BožoŽepić u prigodi predstavljanja svoje knjige "Pat u Bosni iHercegovini".
ZAGREB, 6. lipnja 2005. (Hina) - Nova međunarodna konferencija o Bosni i Hercegovini pod vodstvom međunarodne zajednice jedino je rješenje da se iziđe iz pat-pozicije u kojoj se nalazi BiH i u kojoj nitko ne vuče bitne poteze, izjavio je danas mostarski sveučilišni profesor Božo Žepić u prigodi predstavljanja svoje knjige "Pat u Bosni i Hercegovini".

Po njegovim riječima BiH se može urediti jedino kao država triju republika ili treba ukinuti Republiku Srpsku, jer ne može netko imati što drugi nema. "Hrvati su u BiH došli u potpuno neravnopravan položaj", izjavio je Žepić, napomenuvši kako nema izgleda da se bez međunarodne zajednice nađe rješenje između triju nacionalnih politika.

Recenzent knjige "Pat u BiH" (421 str.) Zdravko Tomac istaknuo je kako su narodi BiH Daytonskim mirovnim sporazumom stavljeni u "vrlo različit i neravnopravan položaj" te da ne treba očekivati da u traženju novog rješenja povlašteni narod, a to je srpski, a djelomično i bošnjački na štetu hrvatskoga, prihvati novo rješenje u kojem će se odreći svojih povlastica.

Po njegovoj ocjeni pat-pozicija još će dugo trajati jer međunarodna zajednica ne želi riješiti pitanje BiH prije nego rasplete situaciju na zapadnom Balkanu. Bosna i Hercegovina je na stanovit način talac srpsko-albansko-makedonsko-crnogorskih neriješenih odnosa, izjavio je Tomac, predbacivši međunarodnoj zajednici da nije odustala od udruženih balkanskih država u obliku neke konfederacije ili zapadnobalkanske unije.

Nasilni upad u Hercegovačku banku i kriminaliziranje najviših predstavnika hrvatskoga naroda u BiH, Tomac smatra dijelom iste strategije, svrha koje je pretvoriti hrvatski narod od konstitutivnoga i ravnopravnog naroda BiH u zločinačku organizaciju, u zločinački narod, kojem treba oduzeti sva prava.

"Međunarodna zajednica i njezini predstavnici ruše daytonski ustavni poredak te bi njezine predstavnike trebalo tužiti, a ne predstavnike hrvatskog naroda koji legalno i legitimno brane svoju ravnopravnost i dostojanstvo", rekao je Tomac.

Drugi recenzent knjige, Vjekoslav Afrić, smatra kako osim pravno-povijesne, knjiga ima pravno-teorijsku dimenziju, jer propituje na kojim se osnovama može temeljiti višekulturalna država. Afrić je za knjigu rekao da je to poziv na dijalog i traženje rješenja za teško stanje u kojem se nalazi BiH.

U ime nakladnika Matice hrvatske u Mostaru predsjednik Josip Muselimović u uvodu je napomenuo kako se autorova stajališta u knjizi razlikuju od aktualnih stajališta hrvatske i međunarodne politike. Muselimović smatra kako se tako ne može dalje, jer ovakav put u BiH ne vodi boljitku.

(Hina) xmc ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙