Svjetski dan zaštite okoliša obveza je da upozorimo domaću i svjetsku okolišnu scenu da je "Dunav u opasnosti" te da je velika uloga nevladinih organizacija da vrše pritisak na institucije da "najhitnije poduzmu aktivnosti zaštite i preuzmu odgovornost za budućnost Dunava", ističe se u priopćenju Osječkih zelenih.
"Proširenje Europske unije donose nove probleme u Centralnoj i Istočnoj Europi, posebice jer se zna da se u ove dijelove Europe planira investirati 220 bilijuna eura, od kojih je velik dio novca namijenjen za osposobljavnje najveće europske rijeke Dunava za veću plovnost", kazala je voditeljica Osječkih zelenih Ljiljanka Mitoš-Svoboda.
U priopćenju se objašnjava kako je upravo glavna poruka međunarodne konferencije zelenih stranaka Slovačke, Mađarske, Nizozemske, Njemačke, Austrije, Belgije, Rumunjske, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, predstavnika EU iz Brisela, održane ovih dana u Dunajpataju u Mađarskoj održana pod geslom "Dunav je u opasnosti".
Pod pritiskom snažnog "interesa transportnog riječkog lobija i građevinaraca počele su pripreme za takozvanu kanalizaciju odnosno produbljivanje korita Dunava, rijeke koja spaja Sjeverno more s Crnim morem". "Dunav je u opasnosti jer bi ubrzo mogao promijeniti svoj sadašnji oblik, pretvarajući se u autocestu od Sjevernog do Crnog mora, ostavljajući sa sobom isušene šume, uništenu bogatu floru i faunu i osiromašeno stanovništvo koje živi od Dunava i uz Dunav", upozoreno je na konferenciji.
Osječki zeleni upozorili su da velika opasnost od produbljavanja korita Dunava prijeti Hrvatskoj, a "posebice su u opasnosti tzv uska grla koja su ustvari zaštićena područja uz Dunav, gdje se nalaze staništa u kojima je biološka raznolikost neprocjenjiva" a posebna opasnost prijeti i Kopačkom ritu, "koji bi produbljivanjem korita Dunava ubrzo promijenio ekokosustav te izgubio prirodnu vrijednost kao močvarno područje".
"Europski zeleni prihvatili su zajednički dokument koji će se uputiti svim vladama država u dunavskom slivu, posebno EU parlamentu, s porukom da se riječni transport može planirati i Dunavom upravljati isključivo na temelju Europske konvencije o krajobrazu, Europskoj direktivi o vodama, te bez ikakovih novih produbljvanja i iskapanja korita Dunava koje nisu u skladu s Dunavskom konvencijom", navodi Mitoš Svoboda.