Osnovna ideja reforme je uvođenje jedinstvene porezne stope (flat-tax), odnosno jednakog, linearnog oporezivanja prihoda građana i profita poduzeća po stopi koja bi vjerojatno iznosila 20 posto. Sa sadašnjih 19 na 20 posto povećao bi se i porez na dodanu vrijednost (PDV) i ukinula sadašnja niža stopa PDV-a na hranu i neke druge proizvode i usluge.
Socijalni troškovi reformi još se računaju, ali bi se mogli podnijeti, ocijenio je Damijan. Pojasnio je da bi zbog poskupljenja hrane od 10 posto kupovna moć najnižih slojeva bila smanjena za 2,3 posto u odnosu na sadašnju, što bi se moglo kompenzirati socijalnim dodatkom u istoj visini.
Poreznom reformom i ukidanjem tzv. poreza na plaće najveće slovenske kompanije poput Mercatora i Gorenja uštedjele bi godišnje tri do četiri milijuna eura, a država bi na račun manjih doprinosa za plaće 150.000 zaposlenih u javnoj upravi uštedjela oko 300 milijuna eura godišnje, što je na razini jedan posto društvenog bruto proizvoda, ocijenio je Damijan.
Na primjedbu da razvijene države Europske unije nemaju takav porezni sustav, Damijan je rekao da će ga zbog jačanja konkurentnosti morati uvoditi i zapadna Europa, poučena ekonomskim skokom što ga je takav porezni sustav omogućio Kini.
Primjedbe guvernera slovenske centralne banke koji upozorava da bi ukidanje poreza na plaće dovelo do neopravdanog povećanja plaća i ugrožavanja preuzimanja eura u zadanom roku, Damijan je odbacio kao razmišljanje "stare škole" ekonomista.