U ovogodišnjem se izvješću, koje će podrobnije biti predstavljeno sljedeći tjedan, kao razlog tako velikog pada Slovenije navodi višegodišnje kašnjenje nekih većih reformi koje treba provesti. To su reforme na području poreza, stimuliranja ulaganja, znanosti i tehnologije, te obrazovanja i sadašnji proračunski deficit, izjavio je za poslovni list "Finance" vođa IMD-ova projekta Stephan Garelli. Mnoge su zemlje u međuvremenu izvele takve reforme i pretekle Sloveniju, pojasnio je Garelli.
Na listi od 60 zemalja, od novih članica Europske unije slabije rezultate od Slovenije ima samo Poljska. Prije tri godine Slovenija se u izvješću plasirala na 35. mjesto i bila je jedna od najuspješnijih tranzicijskih ekonomija.
Među pokazateljima kojima se mjeri kompetitivnost Slovenija je u ovogodišnjem istraživanju najviše pala na području poslovnih rezultata tvrtki zbog smanjenih stranih investicija, a smanjene su i produktivnost i poslovna učinkovitost. Jedino područje gdje Slovenija nije doživjela pad ostaje sektor infrastrukture.
Na prvom mjestu po konkurentnosti u istraživanju IMD-a su SAD, slijede Hong Kong, Singapur. Island i Kanada.
Među 'statim' članicama EU na najboljem šestom mjestu je Finska, a slijedi ju Danska.
Među novim članicama EU na najviše, 26. mjesto, uvrstila se Estonija, Češka se s lanjskog 43. mjesta ove godine uvrstila na 36. mjesto, Madžarska se popela za pet mjesta na 37. mjesto, a Slovačka je kao i lani na 40. mjestu konkurentnih država.
(Hina) xfl/xdb ydb