Meko tkivo iz kosti tyrannosaurusa rexa (T. rexa) dokazuje da se radi o ženki koja je taman trebala sanijeti jaja, navodi se u znanstvenom izvješću.
Tkivo kosti jako je slično tkivu kostiju ženke ptice - i niti jednoj drugoj živoj vrsti životinje - kada proizvodi ljuske jaja prije nego ih snese, kazala je Mary Higby Schweitzer sa sveučilišta Raleigh u Sjevernoj Karolini.
"Osim što pokazuje rod, također povezuje vrlo tijesno reproduktivnu fiziologiju dinosaura s pticama. To dokazuje da su dinosauri proizvodili i omatali ljuskama svoja jaja prije kao 'moderne' ptice nego kao 'moderni' krokodili", kazala je Schweitzer.
Ženke ptica proizvode sloj koštanog tkiva koji se naziva "moždina" kada nesu jaja. Bogata je kalcijem, omogućuje minerale koji se inače izlučuju iz drugog tvrđeg koštanog materijala, zbog čega je ptica sklonija lomovima.
"Način na koji krokodili nesu i omataju svoja jaja je takav da ih zadržavaju u svom reproduktivnom traktu i sve ih odjednom oblože ljuskom", rekla je Schweitzer.
"Ptice svoja jaja omataju ljuskama jedno po jedno dok izlaze iz njih reproduktivnim traktom. I to je proces bogat kalcijem", pojasnila je.
Fosilni ostaci ovog određenog T. rexa našli su se na naslovnicama u ožujku kada je tim paleontologa objavio da je u njemu sačuvano meko tkivo - prvo ikada pronađeno u kostima dinosaura.
"Velika je sreća bila pronaći životinju na tom stupnju u kojem nastaje moždina. To nije moguće naći kod životinja koje sjede na jajima ", rekla je Schweitzer.
No, kako je dodala, to postoji dok god životnja ima jaja za snesti, a ova je životinja vrlo vjerojatno bila pri kraju tog ciklusa.
Ovi su fosilni ostaci T. rexa pronađeni u američkoj saveznoj državi Montani.