FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Osječko Sveučilište J. J. Strossmayera obilježilo 30. obljetnicu

Autor: ;vsik;
OSIJEK,31. svibnja(Hina) - U Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijekudanas je svečanom sjednicom Senata osječkog Sveučilišta Josipa JurjaStrossmayera obilježena njegova 30. obljetnica, te gotovo tristoljeća visokog školstva u Osijeku.
OSIJEK,31. svibnja(Hina) - U Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku danas je svečanom sjednicom Senata osječkog Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera obilježena njegova 30. obljetnica, te gotovo tri stoljeća visokog školstva u Osijeku.

Svečanost je održana pod visokim pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, te u nazočnosti predsjednika Hrvatskog sabora Vladimira Šeksa, rektora ostalih hrvatskih sveučilišta kao i nekoliko inozemnih.

Rektorica osječkoga Sveučilišta Gordana Kralik istaknula je da se ove godine obilježava 190. obljetnica rođenja i 100. godišnjica smrti biskupa Strossmayera koji je svojim djelovanjem obilježio prijelaz iz 19. u 20. stoljeće.

Osječko Sveučilište danas s ponosom obilježava i 15 godina kako nosi ime J. J. Strossmayera, rekla je, jer je na današnji dan 1975. godine potpisan sporazum o osnivanju Sveučilišta.

Govoreći o povijesti visokog školstva u Osijeku, podsjetila je kako je 1707. osnovana prva visokoškolska ustanova, a druga, bogoslovna visoka škola, osnovana je 1724. godine.

U proteklom 30-godišnjem razdoblju na osječkom je Sveučilištu diplomiralo 26.665 studenata, što je izniman doprinos istočnoj Hrvatskoj u njezinu društvenom i gospodarskom razvoju, kazala je Kralik.

Ministar prosvjete, obrazovanja i športa Dragan Primorac istaknuo je kako je osječko Sveučilište prepoznalo znakove vremena te se uključilo u Bolonjski proces, a u isto vrijeme intenzivno radilo na stvaranju što boljih uvjeta za studiranje. Upravo je takav način razmišljanja najbolji put za ulazak u Europsku uniju, rekao je Primorac.

Na svečanoj sjednici Senata uručeni su počasni doktorati osječkoga Sveučilišta akademiku Milanu Meštovu, koji je ostvario izniman doprinos na području prirodnih znanosti, i predsjedniku Hrvatskog sabora Vladimiru Šeksu za doprinos razvoju osječkog Sveučilišta, te kao istaknutom javnom djelatniku, tvorcu prvog demokratskog Ustava, poborniku uvođenja višestranačja u Hrvatskoj i autoru niza pravnih i politoloških knjiga.

Zahvalivši na dodjeli počasnog doktorata, Šeks je rekao kako je u prijelomnim vremenima za stvaranje suverene Hrvatske uvijek imao jasnu viziju da su sloboda savjesti, govora i mišljenja najveće vrline pojedinca i društva, a upravo gušenje tih vrijednosti u doba totalitarizma dovelo je do njegova sloma.

U hrvatskom Ustavu, čiji sam i ja tvorac, dvije trećine ili 150 članaka govori o ljudskim pravima, istaknuo je Šeks.

(Hina) xvsik ymd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙