FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Azijski tisak sumnja u nastavak europske gradnje

Autor: ;mtro;
PEKING, 31. svibnja 2005. (Hina/AFP) - Nakon što su se Francuzi nareferendumu izjasnili protiv europskog ustava, azijski tisak u utorakdovodi u sumnju nastavak izgradnje zajedničke Europe, spomenuvši čak"kvar", a jedan od najjačih kineskih dnevnika procjenjuje i kako bi tomoglo usporiti ukidanje embarga na prodaju oružja Kini.
PEKING, 31. svibnja 2005. (Hina/AFP) - Nakon što su se Francuzi na referendumu izjasnili protiv europskog ustava, azijski tisak u utorak dovodi u sumnju nastavak izgradnje zajedničke Europe, spomenuvši čak "kvar", a jedan od najjačih kineskih dnevnika procjenjuje i kako bi to moglo usporiti ukidanje embarga na prodaju oružja Kini.

"Europa će se usredotočiti na svoje probleme i unutarnje poteškoće" a to će "oslabiti pozornost EU na međunarodna pitanja", ocijenio je Xin Jing Bao koji se boji za ukidanje embarga na oružje.

"Europski vlak se pokvario u Francuskoj", naslov je Dnevnog list Pekinga koji navodi da se "nezadovoljstvo birača prema vladi odrazilo na europski sporazum".

List mladih Pekinga Beijing Qingnian Bao primjećuje da je socijalistički čelnik Laurent Fabius "blokirao europski ustavni sporazum" suprotno uputama svoje stranke.

U Hong Kongu je South China Morning Post ocijenio da je glasanje Francuza o Europi lekcija za druge regije koji žele regionalna ujedinjenja.

"Asocijacija naroda jugoistočne Azije, Afrička unija i druge skupine koje su se divile sve većoj moći EU i željele ju imitirati, moraju uzeti u obzir francusku lekciju", piše jedan uvodni članak.

U Japanu dnevni list Yomiuri Shimbun ocjenjuje da je "europski ustav na umoru".

Gospodarski dnevni list Nihon Keizai Shimbun ocjenjuje da se europsko ujedinjenje nalazi u svom "najkritičnijem razdoblju" nakon hladnog rata.

Ashai Shimbun drži da će francusko ne utjecati na referendum organiziran u srijedu u Nizozemskoj o istoj temi te da će "na oprez prisiliti i Veliku Britaniju, koja namjerava održati referendum sljedeće godine".

Dnevni list Australije The Age drži da se radi o "teškom udarcu" za francuskog čelnika, te o "šamaru" političkoj eliti koja se zalagala za da.

U Indiji je Indian Express ukazao na "pukotine u europskoj tvrđavi", ali i dodao da bi bila pretjerano "govoriti o smrtnom zastoju EU".

Indijski Times drži da je ishod francuskog referenduma potaknuo temeljna pitanja o europskom identitetu.

Hindu analizira rezultat referenduma kao da je bila riječ o izjašnjavanju o uspješnosti francuske vlade desnog centra.

"Ideja ujedinjenja Europe se svakako ukorijenila, ali nije dovoljno jaka da bi potisnula na drugo mjesto narodni osjećaj, negativan ili pozitivan, o temeljnim unutarnjim pitanjima", dodao je.

U Tajlandu, The Nation upozorava da bi, "ako se sutrašnji referendum u Nizozemskoj također završi s ne, euroskepticizam mogao postati zarazan i proširiti se na druge zemlje EU.

U Vijetnamu, Than Nien naziva Francuze konzervativcima. "Bez obzira na klasu, političko uvjerenje i godine, Francuzi uvijek žele zadržati ono što imaju".

List Dai Doan Kiet drži da je rezulatat referenduma " upozorenje dužnosnicima EU da njihove politike nisu u skladu s izborom naroda".

(Hina) xtm ysd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙