Vlada nije ponudila nikakvo objašnjenje za taj potez, napomenuvši tek da je povučen nakon što su SAD i EU aktivirali mjere za ograničenje uvoza odjevnih i tekstilnih proizvoda iz Kine.
Europski i američki proizvođači tekstila tvrde da rast kineskog izvoza nakon ukidanja globalnog sustava kvota ugrožava njihov opstanak.
Kina je u prosincu, uoči ukidanja sustava kvota, uvela porez na izvoz od 1,3 posto ali su američki dužnosnici ustvrdili da to nije dovoljno da bi se postigao spomena vrijedan rezultat. Zatim je Kina u prvoj polovini svibnja objavila da će oštro povećati poreze na izvoz.
Sredinom svibnja SAD je pak nametnuo uvozne kvote za kinesko pamučno rublje, majice od sintetike i ostale proizvode, ograničavajući godišnji rast uvoza tekstilnih proizvoda iz Kine na 7,5 posto u odnosu na 54 posto, zabilježenih u razdoblju od početka godine.
EU je prošlog tjedna prijavio slučaj Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, iznudivši trenutno ograničenje uvoza majica i lanenog konca. "Taj je potez uputio europskoj industriji pogrešan signal o trgovinskom protekcionizmu i naškodio pravima kineskih poduzeća u procesu globalizacije trgovine tekstilom", izjavio je u službenom priopćenju glasnogovornik kineskog ministra trgovine Chong Quan.
Kina je "odgovorna članica WTO-a i već je na vlastitu inicijativu usvojila niz pozitivnih mjera", dodao je Chong.
Ugovor o pristupanju Kine WTO-u predviđa mogućnost pokretanja bilateralnih konzultacija pri toj organizaciji ako neka članica utvrdi da kineski tekstil ugrožava tržište.