Sergio Duarte je na plenarnoj sjednici, kojom je zaključena konferencija 188 zemalja u sjedištu UN-a u New Yorku, rekao da nije postignut konsenzus o zaključnoj deklaraciji, iako se do suglasja došlo u nekim manje važnim pitanjima koja nisu povezana s nuklearnim razoružanjem.
Duarte je pojasnio da tri odbora, iza zatvorenih vrata, nisu uspjela usuglasiti tekst završne deklaracije. Ti su se odbori bavili nuklearnim razoružanjem i sigurnosnim jamstvima, uspostavom zone bez nuklearnog oružja na Bliskom istoku i miroljubivom uporabom nuklearne energije.
Cilj konferencije, koja se redovito održava svakih pet godina, bila je analiza Sporazuma koji je stupio na snagu 1970. godine.
Kako prenose vojni stručnjaci i diplomati, u proceduralnim prepucavanjima prednjačili su Sjedinjene Države, Iran i Egipat.
Dok je SAD odustao od ranijeg zahtjeva da se zabrane testiranja nuklearnog oružja i proizvodnja novih bombi, Iran je činio sve kako konferencija ne bi izvršila dodatni pritisak na Teheran u smjeru odustajanja od obogaćivanja urana. Egipat je pak otezao rad konferencije nakon što nije uspio usmjeriti kritike prema izraelskom nuklearnom arsenalu.
Devet država svijeta posjeduje oko 30.000 nuklearnih glava, a gotovo polovica otpada na SAD i Rusiju što je dovoljno da se nekoliko puta uništi sav život na Zemlji.