Zamjenik šefa Uprave za proširenje Europske unije Henrik Bendixen istaknuo je da je Sisačko-moslavačka županija odabrana za posjet kako bi se uvjerili u uvjete na tom području i u aktivnosti partnerskih vijeća u primjeni europskih razvojnih standarda.
Rekao je da Europsku komisiju posebno zanima kako se stvaraju uvjeti za rast novih oblika poduzetništva, razvijenih u zemljama Europske unije, i za razvoj novih poslova.
Sredstva koja EU ove godine uloži u Hrvatsku kroz pretpristupne fondove bit će smjernice za daljnji rad Europske komisije u Hrvatskoj i za daljnje korištenje pretpristupnih fondova EU-a, rekao je Bendixen.
Naglasio je kako je želja izaslanstva bila da, uz razgovore s predstavnicima Vlade i ministarstava u njihovim kabinetima u Zagrebu, upozna pravi život u Hrvatskoj.
Voditelj projekta za regionalni razvoj Europske komisije u Sisačko-moslavačkoj županiji Florian Hauser zahvalio je predstavnicima Županije na svemu što je do sada u dosta kratkom razdoblju učinjeno na donošenju ROP-a i strategije gospodarskog razvoja svih područja Županije. "Željeli smo se upoznati s problemima na terenu, a Sisačko-moslavačka županija odabrana je kao ogledni primjer funkcioniranja sustava ROP-a u Hrvatskoj", rekao je Hauser.
Predstavnicima Europske komisije na posjetu i potpori razvoja tog gospodarski nerazvijenog i u Domovinskom ratu teško stradalog područja zahvalili su župan Đuro Brodarac i pročelnica Upravnog odjela za gospodarski razvoj Nada Androšić.
Androšić je istaknula da je "Sisačko-moslavačka županija četvrta županija u Hrvatskoj koja radi na projektu ostvarivanja ROP-a na svom području" , ocijenivši "da se obostrana suradnja dobro razvija", te "da je rejting Županije u Hrvatskoj i u Europi porastao nakon ulaska u program ROP-a". Prioriteti su ROP-a u Sisačko-moslavačkoj županiji, napomenula je, razvoj gospodarstva kroz osnivanje i razvoj poduzetničkih zona, infrastrukturni radovi u vodoopskrbi i razvoj civilnog društva.
Župan Brodarac istaknuo je "da će suradnja na županijskom ROP-u donijeti razvoj gospodarstva na cijelom području Županije, a kao posebnu vrijednost te suradnje istaknuo je korištenje pretpristupnih fondova EU za humanitarno razminiranje u Hrvatskoj, od čije provedbe zavisi povratak ljudi, normalizacija života na ratom pogođenim područjima, te razvoj uništene infrastrukture i gospodarstva".