Stručnjaci IISS-a katkad izražavaju skepsu spram američke politike pod predsjednikom Georgeom W. Bushom, ali u novome su izvještaju pohvalili mjere službenoga Washingtona koje su u zadnjih godinu dana dale ploda.
No u izvještaju se kaže i da se stanje sigurnosti u Iraku, iako se nakon siječanjskih izbora znatno popravilo, zadnja dva mjeseca opet pogoršava.
"Ako je svibanj 2004. bio obilježen općim očajem zbog pobune u Iraku, svibanj 2005. može se opisati riječima suzdržana nada", kaže se u Strateškome pregledu, knjizi od 384 stranice.
IISS u Pregledu kao uspjehe američke politike nabraja i napredak u arapsko-izraelskim odnosima, nagovještaj višestranačkih izbora u Egiptu i ustanak protiv Sirije u Libanonu.
Direktor IISS-a John Chipman kaže kako u Iraku još vlada sigurnosni vakuum, a pobunjenički napadi u zadnja su dva mjeseca sve češći.
"Sve u svemu, američka politika u 2004. i 2005. čini se prilično djelotvornom u okupljanju regionalnih snaga na Bliskome istoku i u Perzijskome zaljevu, a protiv država otpadnica, te u polaganom uvođenju političkih reforma", tvrdi IISS.
"No iračka intervencija i dalje je poticaj transnacionalnome islamističkom terorizmu", kaže se u godišnjem izvještaju.