"Nećemo oklijevati da iskoristimo naše pravo veta", rekao je Straw po dolasku na "konklave" europskih ministara vanjskih poslova koji trebaju proučiti prijedlog luksemburškog predsjedateljstva EU-a o financijskim izgledima za europski proračun za razdoblje od 2007. do 2013.
Britanski ministar financija Gordon Brown već je bio zaprijetio vetom u razgovoru za BBC nešto prije toga.
Ministri vanjskih poslova EU sastat će se u ponedjeljak na redovitoj mjesečnoj sjednici, ali će se neformalno okupljaju već u nedjelju navečer kako bi razgovarali o financijskom okviru za sedmogodišnje razdoblje.
"Ne prihvaćamo luksemburški prijedlog", rekao je pak portugalski ministar Diogo Freitas do Amaral nastojeći na načelu solidarnosti među državama članicama koje bi bilo ugroženo luksemburškim prijedlogom.
Luksemburško predsjedništvo koje želi da se dogovor o financijskom okviru potvrdi na summitu 16. i 17. lipnja, u četvrtak je izišlo s kompromisnim prijedlogom u kojem predviđa znatno smanjenje proračunskih rashoda i smanjenje olakšica koje već 20 godina uživa Velika Britanija kod uplata u zajednički proračun.
Luksemburško predsjedništvo predlaže da se visina europskog proračuna ograniči u razdoblju od 2007. do 2013. godine na 1,06 do 1,09 posto BDP-a u EU, što je znatno manje od prijedloga Europske komisije, koja predlaže da plafon bude na 1,14 posto BDP. S druge strane, šest zemalja neto-platiša (Njemačka, Francuska, Velika Britanija, Nizozemska, Švedska i Austrija) traže da se proračun ograniči na 1 posto BDP-a.