U sindikatima ocjenjuju da veliku ulogu u nezakonitoj pretvorbi Luke Rijeke imaju političari, bez obzira na stranačku pripadnost, Upravno vijeće i ravnatelj Lučke uprave.
Smatraju da se politika "umiješala" i onemogućava funkcioniranje pravne države te da se čini sve da rješenje o pretvorbi Luke Rijeka ponovno ne bi bilo poništeno.
Samostalni sindikat zaposlenika riječke luke (SSZRL), Nezavisni sindikat zaposlenika u riječkoj luci (NSZRL) i Lučki slobodni sindikat (LSS) podigli su na Upravnom sudu u svibnju 2001. tužbu u kojoj pobijaju rješenje o suglasnosti za pretvorbu Luke Rijeke koje je HFP izdao 2001.
Iz sindikata naglašavaju da je Upravni sud u presudi iz 2000. poništio prvotno rješenje HFP-a o suglasnosti za pretvorbu Luke iz 1998. Drže da HFP pri izdavanju rješenja o suglasnosti 2001. nije postupio po uputama Upravnog suda iz 2000. te da bilanca i nekretnine između Luke Rijeke i Lučke uprave, osnovane sredinom devedesetih, nisu pravilno podijeljene. K tomu, u izvješću o reviziji pretvorbe Luke Rijeke iz 2003. Državna je revizija utvrdila da su pri pretvorbi učinjene neke nepravilnosti.
Predsjednik SSZRL Roberto Zubčić, predsjednik NSZRL Vlatko Mandekić i predsjednik LSS-a Drago Jelčić smatraju da je netočno izračunat iznos temeljnog kapitala Luke Rijeke, da dio nekretnina nije ušao u diobenu bilancu te da su zbog toga radnici i dioničari Luke oštećeni.
Odlukom o osnivanju riječke Lučke uprave materijalna imovina podijeljena je tako da je 73,03 posto pripalo Lučkoj upravi, a 26,97 posto Luci Rijeka. Lučka uprava zadržala je zemljišta i šume vrijedne 207,9 milijuna kuna, a Luka Rijeka u vrijednosti 3,5 milijun kuna.
Iz sindikata napominju da su, prema zakonu, sve promjene u sudskom registru koje se odnose na Luku Rijeka, a nastale su nakon 1998., nezakonite.