Potpisivanju ugovora, osim predstavnika gradskih vlasti Vukovara i Iloka i kulturnih djelatnika tih dvaju gradova, nazočni su bili i ministar kulture Božo Biškupić te ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Petar Čobanković.
Prema riječima ministra financija Ivana Šukera, riječ je o četverogodišnjem projektu istraživanja, obnove i revitalizacije najvažnije baštine Vukovara i Iloka i arheološkog lokaliteta Vučedol nedaleko od Vukovara, ukupne vrijednosti 266,2 milijuna kuna.
Dio kreditnih sredstava za provedbu projekta, u iznosu 169,7 milijuna kuna, osigurano je iz zajma CEB-a na rok od 15 godina uz 5 godina počeka i kamatnu stopu 3,59 posto, dok će 57 milijuna kuna biti osigurano iz državnog proračuna Republike Hrvatske, naveo je Šuker.
Šuker je podsjetio kako je Republika Hrvatska članicom CEB-a postala 1997. od kada je s CEB-om sklopila 11 dugoročnih zajmova, ukupne vrijednosti 1,8 milijardi kuna.
"Svi su ti zajmovi namijenjeni povratku prognanika i izbjeglica, obnovi i izgradnji školskih objekata, obnovi i modernizaciji zdravstvenih ustanova, unaprjeđenju života na otocima i obnovi kulturne baštine", rekao je Šuker. Najavio je kako bi u suradnji s CEB-om uskoro trebao zaživjeti i Projekt modernizacije i obnove zdravstvenih ustanova Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, ukupne vrijednosti 100 milijuna kuna, u kojem će, kako je rekao, svoje mjesto naći i obnova vukovarske Opće bolnice.
Guverner CEB-a Raphael Alomar podsjetio je u govoru nakon potpisivanja ugovora kako je u Hrvatskoj posljednji put boravio u prosincu prošle godine. "Raduje me što su naši susreti svaki put sadržajni", ocijenio je Alomar.
Predstavljajući Projekt istraživanja, obnove i revitalizacije kulture baštine Iloka, Vukovara i Vučedola, ministar kulture Božo Biškupić pojasnio je da je Projektom predviđena obnova zaštićene povijesne barokne jezgre grada Vukovara, obnova kompleksa dvorca Eltz kao muzejsko-galerijskog i multikulturalnog centra, uređenje arheološkog nalaziša Vučedol u okviru kojega je predviđena i izgradnja muzeja na Vučedolu te obnova povijesne jezgre grada Iloka i dovršetak arheoloških istraživanja.
"Kada završimo obnovu povijesne jezgre Iloka na način na koji smo to zamislili, steći će se pretpostavke da grad Ilok kandidiramo na listu UNESCO-a", rekao je Biškupić ocijenivši kako je Projekt "Istraživanje, obnova, revitalizacija kulturne baštine Ilok-Vukovar-Vučedol" poticajan i za gospodarski razvoj hrvatskog Podunavlja i Vukovarsko-srijemske županije.