Na skupu su sudjelovali predstavnici Belgije, Njemačke, Portugala, Nizozemske, Kanade, Kolumbije, Australije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Srbije i Crne Gore.
Istaknuto je kako su pomirenje i tolerancija uvjeti mirnog suživota, te je u tome naglašena uloga znanosti, medija, obrazovanja, pravosuđa, vjerskih organizacija i nevladinih udruga.
Prvu komisiju o istini i pomirenju, kojom je predsjedao biskup Desmond Tutu, osnovao je nobelovac Nelson Mandela u Južnoafričkoj Republici, a nakon toga komisije su osnovane u više afričkih i latinskoameričkih zemalja, te u Irskoj, a prije nekoliko godina u Beogradu i Sarajevu.
Jedini predstavnik iz Hrvatske na skupu prof. dr. Zvonimir Šeparović naglasio je potrebu da se, radi zaštite prava žrtava rata, i u Hrvatskoj utemelji komisija za istinu i pomirenje. Tražilo bi se da počinitelj u javnom postupku prizna zločin, pokaje se i zatraži oprost, koji mu žrtva ili, ako je žrtva ubijena, njezini najbliži daju, ovisno o ocjeni i iskrenosti priznanja i pokajanja počinitelja zločina.