Pregovori između vlade u Kartumu i pobunjenika u Darfuru (zapadni Sudan) prekinuti su u prosincu, a "njihov je nastavak predviđen najkasnije do kraja svibnja", stoji u službenom priopćenju objavljenom po završetku summita u Tripoliju.
U priopćenju se, među ostalim, kaže kako Tripoli odbacuje bilo kakvu stranu intervenciju u Darfuru, te se pozivaju afričke države da "na raspolaganje afričkoj misiji u Darfuru stave svoje ljude".
Od međunarodne se zajednice traži "logistička potpora misiji u trima područjima: prijevozu, opremi i komunikacijama
Istodobno iz Bruxellesa je u utorak stigla vijest da je glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer obećao u razgovoru s predstavnikom AU Alphom Oumarom Konareom pružiti logističku potporu mirovnoj misiji AU u Darfuru.
Sudan je uspio od summita dobiti potporu za sporno pitanje izručenja ratnih zločinaca Međunarodnom kaznenom sudu za što se zauzimaju Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda i pobunjenici.
Kartum naime odbija izručiti međunarodnoj pravdi 51 navodnog ratnog zločinca s popisa koji je objavilo povjerenstvo UN-a, no obvezao se suditi im "uz potporu afričkih savjetnika".
Egipat je izrazio spremnost poslati u Sudan stručnjake za uspostavu potrebnih specijalnih sudova.
"Pomirenje " Sudana i Eritreje, koji su bili na rubu rata, postignuto pod šatorom libijskog predsjednika Moamara Gadafija, drugi je opipljivi rezultat afričkog summita u Tripoliju.
"To je nova stranica koja se otvara u odnosima dviju zemalja", kazao je egipatski predsjednik Hosni Mubarak koji je sudjelovao u tom pomirenju.