Talijanski stručnjaci najprije će procijeniti stanje knjižnoga fonda samostanske knjižnice, napominje Pincom dodajući kako su Talijani u fojnički samostan došli na poziv federalnoga Ministarstva kulture i športa.
Stručnjaci će tijekom tromjesečnoga rada u franjevačkom samostanu u Fojnici uklanjati prašinu i vlagu s ugroženih knjiga, navodi se i dodaje kako će Talijani također raditi na zaštiti i restauraciji oštećenih knjiga. Određeni broj knjiga iznimne vrijednosti i starosti, koje su u kritičnom stanju, bit će restauriran u Italiji.
Knjižnica franjevačkoga samostana u Fojnici ima oko 40.000 naslova, a posebno su vrijedne inkunabule među kojima je najvrjednija Nicolai de Lura, "Pastillae in S. Scripturam Novi testamenti" iz 1481.
U njoj se nalazi velik broj filozofskih i teoloških djela tiskanih između 16. i 17. st., a čuvaju se i djela iz povjesti, zemljopisa, medicine i drugih prirodnih znanosti.
Zanimljive su i vrijedne knjige bizantskih povjesničara Kantakuzena, Zonare, Halkokondila i Ane Komnen.
U zbirci se posebno ističu djela De Urbibusa od Stefanosa, Farlatijev "Illyricum Sacrum", Theinerova "Monumenta Merdionalium" i" Annales Ecclesiastici" i Waddingovi "Annales Minorum".
Knjižnica čuva i djela pisana bosančicom starih bosanskohrvatskih pisaca Matije Divkovića, Stipana Margitića, Pavla Posilovića i Ivana Ančića.
U samostanu je i čuveni "Fojnički grbovnik" (1340.), najstariji zbornik grbova u Bosni i Hercegovini.
Među najvrjednijim dokumentima franjevačkog samostana u Fojnici nalazi se i "Ahdnama", povelja sultana Mehmeda II. Osvajača kojom je fra Anđelu Zvizdoviću 1463. zajamčio slobodu ispovijedanja katoličke vjere.
Armija je BiH 1993. napala franjevački samostan u Fojnici i tom prigodom ubila gvardijana Nikicu Miličevića i vikara Leona Migića.