Smješten u dvorištu Teologije, novoizgrađena zgrada Središnje i biskupijske knjižnice i Arhiva je od kapitalne kulturne i znanstvene važnosti ne samo za Đakovačku i srijemsku biskupiju nego i čitavu istočnu Hrvatsku.
Suvremena zgrada na 4500 četvornih metara prostora, građena osam godina, sadrži veliko knjižno i arhivsko blago Biskupijske knjižnice, zajedno s knjižnicom Teologije i Bogoslovnog sjemeništa, knjižnicama đakovačkih biskupa Strossmayera i Bauerleina te knjižnom i arhivskom građom mnogih svećenika i župa, po čemu pripada među najvrjednije u istočnoj Hrvatskoj.
U knjižnom fondu je više od 130.000 svezaka knjiga i časopisa, a bogata arhivska građa važna je ne samo za crkvenu povijest istočne Hrvatske nego i za nacionalnu povijest općenito.
O tijeku gradnje i važnosti SBK i Arhiva govorio je voditelj projekta prof. dr. sc. Pero Aračić.
Zahvalivši darovateljima, sponzorima i donatorima na razumijevanju za takav objekt i spremnosti da ga novčano pomognu, Aračić je dodao kako, za razliku od njih, Ministarstvo kulture te gradovi Zagreb i Osijek nisu bili ni spremni ni voljni novčano poduprijeti njegovu gradnju.
Zgradu SBK i Arhiva blagoslovio je đakovački i srijemski biskup msgr. Marin Srakić.
Za današnje svečanosti otvorena je i Spomen-biblioteka biskupa Strossmayera uz prigodnu riječ akademika Milana Moguša.
Zaslužnima za izvedbu projekta dodijeljene su zahvale i priznanja, a na svečanosti je nastupio Mješoviti zbor studenata đakovačke Teologije.