Taj dokument, kako ističu u Ministarstvu obrane, predstavlja temelj za nastavak reforme obrambenog sustava, a utvrđuje njegovo ukupno stanje te trenutne sposobnosti i uređenost.
Smjernice objavljene u Strategijskom pregledu obrane (SPO) bit će ugrađene u MORH-ove razvojne planske dokumente, prvenstveno u Dugoročni plan razvoja Oružanih snaga koji usvaja Hrvatski sabor.
Ovaj način usmjeravanja obrambenih reformi već niz godina koriste zemlje u sastavu NATO saveza. Sve nove članice provele su strategijski pregled obrane prije ulaska u Savez, čiji su stručnjaci sudjelovali i u izradi Hrvatskog SPO-a, doznaje se u MORH-u.
Najveća novost u dokumentu je predlaganje postupnog ukidanje obveznog služenja vojnog roka i profesionalizacija Oružanih snaga. Kao prijelazna faza predviđen je tzv. dobrovoljni vojni rok, kroz koji bi godišnje prošlo oko 2.000 ročnika, za razliku od sadašnjih 16 tisuća.
No, u dokumentu se ne navodi koliko bi trajao dobrovoljni vojni rok, a istaknuto je tek da je sadašnja šestomjesečna obuka nedovoljna za upoznavanje s potrebnim vještinama i tehnologijama.
Uz to reforme bi obuhvatile cijeli sustav Oružanih snaga, pa i Glavni stožer, pri kojem bi se trebalo ustrojiti posebno središte za dnevno zapovijedanje i nadzor operacija.
Reforme bi stoga zahtijevale i izmjenu ili prilagodbe brojnih postojećih zakona, prvenstveno onoga o reguliranju vojne obveze.
Strategiju preustroja Oružanih snaga, a posebno ukidanje obveznog služenje vojnog roka, pozdravlja i bivši ministar obrane Jozo Radoš koji je svojedobno, kao predsjednik Libre, u Hrvatskom saboru predlagao zakon kojim bi se ukinuo vojni rok.
Smatra da u reformu treba krenuti što prije, zbog čega će se i sam aktivno uključiti u javnu raspravu o MORH-ovoj strategiji.
No, kako je izjavio Hini, u javnu raspravu nije se uključio kao političar, već kao dobar poznavatelj vojne tematike.
Na sutrašnjoj će prvoj raspravi, dodaje, podržati i prijedlog smanjenja razina zapovjedanja u cilju osiguranja bolje učinkovitosti Oružanih snaga.
"Hrvatska vojska ima preveliku glavu i premalo tijelo, to je potrebno promijeniti", ustvrdio je Radoš.