FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Studia Croatica - 45. obljetnica hrvatskoga časopisa na španjolskom jeziku

Autor: ;mkov;
ZAGREB, 18. svibnja 2005. (Hina) - Hrvatski časopis "Studia Croatica"na španjolskom jeziku, koji izlazi u glavnom gradu Argentine, u rujnuće proslaviti 45 godina izlaženja, izvijestio je glavni urednikčasopisa Joza Vrljičak.
ZAGREB, 18. svibnja 2005. (Hina) - Hrvatski časopis "Studia Croatica" na španjolskom jeziku, koji izlazi u glavnom gradu Argentine, u rujnu će proslaviti 45 godina izlaženja, izvijestio je glavni urednik časopisa Joza Vrljičak.

Do sada su u sklopu časopisa na više od deset tisuća stranica španjolskim jezikom objavljeni prilozi o hrvatskoj književnosti, povijesti, kulturi, baštini i politici.

Časopis je pokrenula skupina hrvatskih intelektualaca u Argentini, među kojima su bili Ivo Bogdan, Srećko Karaman, Branko Kadić, Franjo Nevistić, Vinko Nikolić i Ivo Rojnica.

Po Vrljičkovim riječima, oni su preko "Studie Croatice", koje je prvi broj objavio Hrvatsko-latinoamerički kulturni institut u Buenos Airesu u rujnu 1960., na španjolskom jeziku obavješćivali slobodni svijet o hrvatskoj kulturnoj baštini i političkim zbivanjima u domovini koja je tada bila pod komunističkom vlašću.

Prvi glavni urednik časopisa bio je Ivo Bogdan, a nakon što je njega 1971. ubio agent jugoslavenske tajne policije (UDB-a), uredništvo je preuzeo Franjo Nevistić.

Časopis je u posebnim izdanjima na španjolskom jeziku objavio, među ostalim, i knjige "La tragedia de Bleiburg" i "Bosnya y Herzegovina".

Španjolski marulolog Juez Galvez priredio je tematski broj časopisa "Studia Croatica" (145./2002.) posvećen ocu hrvatske književnosti Marku Maruliću.

U časopisu su, osim hrvatskih emigrantskih intelektualaca, surađivali i autori iz domovine, među kojima je bio i Franjo Tuđman.

Vrljičak je podsjetio kako je njegov časopis tijekom godina pratio sve djelatnosti Hrvatsko-latinoameričkoga kulturnog instituta i angažman za hrvatske interese na međunarodnom planu.

Časopis je u razdoblju od 1960. do 1992. promicao hrvatsku kulturnu baštinu i težnju hrvatskoga naroda za samoodređenjem, ocijenio je Vrljičak dodavši kako je "Studia Croatica" bila besplatno slana na 134 ustanove u 37 država.

Nakon smrti Franje Nevistića glavni urednik časopisa postao je 1984. Radovan Latković koji je časopis uređivao do 1994.

"Studia Croatica" danas ima i svoju elektroničku verziju koja sadrži više od 6500 stranica časopisa i 2000 stranica raznih knjiga na španjolskom, engleskom, francuskom i hrvatskom jeziku.

Sadašnji glavni urednik časopisa Joza Vrljičak (1947.) stručnjak je za informatičke i gospodarske znanosti te prevoditelj s francuskog, engleskog, španjolskog i hrvatskog jezika.

(Hina) xmk ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙