"Vlada mora podnijeti ostavu za dobrobit zemlje jer nas na području gospodarstva najgore tek čeka", izjavio je u razgovoru za rimski list šef najjačeg udruženja talijanskih sindikata CGIL Guglielmo Epifani, otklonivši poziv talijanskog premijera sindikatima i poslodavcima da sudjeluju u razgovorima čiji bi cilj bilo rješavanje krize.
"Za recesiju su odgovorne gospodarske odluke vlade desnog centra. Nema smisla nastavljati dalje s Berlusconijem. Italija treba radikalni zaokret u gospodarskoj politici. U prvi plan trebalo bit staviti industriju i zaštitu radničkih prava ", tvrdi Epifani.
Talijanski ured za statistiku objavio je prošlog tjedna da je talijansko gospodarstvo u prvom tromjesečju 2005. zabilježilo pad gospodarskih aktivnosti za 0,5 posto. Vlada je očekivala rast od 0,3 posto. Već u posljednjem tromjesečju 2004. BDP je zabilježio pad za 0,4 posto pa talijansko gospodarstvo bilježi najlošije rezultate u posljednjih sedam godina.
I talijanski industrijalci pesimistično gledaju na budućnost. "Nalazimo se u fazi recesije, stanje je zabrinjavajuće", izjavio je šef udruženja industrijalaca i predsjednik autogrupe Fiat Luca Cordero di Montezemolo, zatraživši manje birokracije i više mjera za jačanje konkurentnosti talijanske industrije.
"Nadalje, treba liberalizirati grane gospodarstva koje su još uvijek zaštićene. Samo se na taj način može stvoriti klima povjerenja, koja će poticati privatna i javna ulaganja", naglasio je di Montezemolo.
Ministar gospodarstva Domenico Siniscalco isključio je tijekom vikenda mogućnost rebalansa talijanskog proračuna kako bi se suzbio deficit. "Rebalans bi bio greška, nitko to ne traži od Italije", naglasio je Siniscalco, tvrdeći da prenagljene mjere nisu nužne.
"Ispunit ćemo odredbe iz okvira novog pakta za stabilnost", obećao je talijanski ministar gospodarstva, istaknuvši da njegov kabinet razmatra mogućnost smanjenja regionalnog poreza Irap kako bi rasteretio poduzeća.