Rast nacionalnog bogatstva je u prva tri mjeseca pao na 0,5%, što je najgori rezultat od 1998. Istodobno s tom objavom, ISTAT je podigao i uzbunu glede talijanskih državnih računa, a pala je i industrijska proizvodnja.
Podaci o BND zabrinjavaju sindikate koji danas govore o pravoj recesiji i prstom ukazuju na lošu ekonomsku politiku vlade. Zabrinuta je i Confindustria, udruga talijanskih industrijalaca, koja je u petak zatražila od vlade rješavanje problema koji zaustavljaju konkurentnost zemlje na međunarodnim tržištima i potporu poduzećima.
"Razvitak ekonomske situacije je vrlo loš", priznao je u petak i predsjednik vlade desnog centra, Silvio Berlusconi, koji međutim kaže kako zemlja "nije u recesiji i potrebno je reagirati". Berlusconi drži da su Uskrsni blagdani krivi za slab BND, te optužuje i prejaki euro, prenose talijanski listovi, koji udarne naslove na svojim prvim stranicama posvećuju teškoj ekonomskoj situaciji.
Berlusconi je zajamčio da će vlada bdjeti nad fondovima te je najavio nove rezove u poreznom sustavu, prije svega smanjenje regionalnog poreza na proizvodnu aktivnost u ukupnom iznosu od 12 milijardi eura u naredne tri godine.
Na zajednički napor u prevladavanju teškoća pozvao je i ministar gospodarstva Domenico Siniscalco. "Potreban je snažan i ozbiljan napor svih u primjeni vladina programa, jer negativan podatak o BND predstavlja zajednički problem koji ima svoje korijene u proizvodnom sustavu", rekao je Siniscalco.
Stranke oporbenog lijevoga centra za loše ekonomske rezultate optužuju vladu i čelnik Unije, Romano Prodi govori o Italiji koja je "ušla u tunel recesije i zadnja je u Europi". Bivši predsjednik Europske komisije, Prodi, kaže kako je "u recesiji Italija, a ne Europa, u odnosu na koju talijansko gospodarstvo sve više i stalno zaostaje. Potrebno je da zemlja ujedini svu svoju energiju i nešto pokrene", ističe Prodi.