Vladina Strategija razvoja industrijske prerade drva i papira iz 2004. predviđa preustroj proizvodne strukture drvnog sektora, povećanje stupnja finalizacije proizvoda, povećanje izvoza i smanjenje uvoza. Tijekom skupa predstavnici mjerodavnog ministarstva istaknuli su probleme sve većeg uvoza namještaja i prevelikog broja pilana te potrebu preusmjeravanja dijela piljene građe u proizvodnju namještaja.
U zaključcima s dvodnevne konferencije, na kojoj je sudjelovalo oko 200 stručnjaka, navodi se da je potrebno povezati drvne sektore u zemljama jugoistočne Europe i tvrke u tom sektoru, ali isključivo na komercijalnim osnovama. Podupiru se napori u razvijanju partnerskog odnosa prerađivača i šumarstva jer bi partnerski odnos omogućio bolje uvjete u trgovini drvom te u razvoju proizvodnje drvnih proizvoda za graditeljstvo.
Sudionici skupa smatraju da utvrđivanje cijena sirovine mora biti transparentnije te da Hrvatske šume moraju smanjiti cijene trupaca bukve, jele i smreke jer je ponuda trupaca velika. Proizvodnju drvnih proizvoda za graditeljstvo treba razvijati, posebice dvoslojnog i troslojnog parketa za kojim potražnja raste. Cijene sirovina za prozore od jele i smreke sudionici skupa smatraju previsokima, a sirovinu nekvalitetnom.
U zaključcima je istaknuto da je nadzor tržišta nedostatan jer ima primjera ilegalne trgovine te da mora biti učinkovitiji. Podupire se ishodovanje certifikata za ekološke drvne proizvode.U području dizajniranja proizvoda nužno je osmisliti marketinški sustav, povezati dizajn, kvalitetu i prodaju proizvoda te osigurati razvoj kadrova u sklopu obrazovnog sustava. U zaključcima se također navodi da tehnologiju treba prilagoditi tako da se drvni ostaci mogu koristiti za opskrbu pogona energijom i za toplinsku energiju te da je potrebno osnovati tržište drvnih ostataka i poduprijeti gradnju postrojenja na drvnu biomasu.