Proizvodnja u tekstilnoj industriji lani je smanjena 17,7 posto, a samo u odjevnoj industriji čak za četvrtinu u odnosu na godinu prije, kazala je tajnica Udruženja tekstilne i odjevne industrije pri Hrvatskoj gospodarskoj komori Mirjana Gambiroža - Jukić.
Mnoge tekstilne tvrtke planiraju manje proizvodnje jer rokovi naplate isporučene robe dosežu i do 180 dana, što je za njih naprosto neodrživo, kazala je Gambiroža Jukić na skupu održanom u povodu predstavljanja pet novih brandova zelinske tekstilne industrije "Zelinka".
Kao drugi veliki problem tekstilne industrije navodi nemogućnost zapošljavanja radnika zbog malih plaća u toj grani gospodarstva koje su, kaže, između 56 i 64 posto prosječnih plaća u prerađivačkoj industriji, pri čemu je prosječna neto satnica 12 kuna.
Ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Branko Vukelić, nakon što je saslušao probleme tekstilaca, najavio je objavu javnih natječaja o dodjeli za ovu godinu planiranih 20 milijuna kuna poticaja za tekstilnu industriju.
Vukelić pritom naglašava da je riječ o sredstvima namijenjenim razvoju, a ne sanaciji postojećih dugova tekstilnih tvrtki.
Direktorica Zelinke Marija Loborec dometnula je kako je riječ o značajnoj podršci tekstilnoj industriji, napose jer otvaranje i vrhunsko opremanje jednog radnog mjesta u tekstilnoj industriji stoji 30 tisuća kuna.
Vlada bi se uskoro, kaže Vukelić, trebala očitovati o prijedlogu konzorcija tekstilne, kožarske i obućarske industrije o realizaciji projekta Zagrebačkih robnih kuća kao mjesta plasmana proizvoda domaće tekstilne industrije.
U objedinjavanju javnih nabava tekstilnih proizvoda na državnoj razini, Loborec vidi priliku za domaće proizvođače tekstila, dodavši da je riječ o poslu ukupne vrijednosti veće od 20 milijuna eura. Uz to, drži, razvoj tekstilne industrije usmjerit će se na, u svijetu već udomaćen, leasing rublja za turizam, zdravstvo i prehrambenu industriju te usluge pranja i glačanja.